Każdy właściciel posiadający stronę internetową próbuje być zauważonym w wynikach wyszukiwania. W dzisiejszych czasach istnieje wiele taktyk pozwalających zaistnieć w rankingach jako biznes lokalny, ale nie ma tu świętego Graala – jak w większości kwestii związanych z SEO, należy połączyć kilka czynników.
Ciekawym rozwiązaniem przy planowaniu lokalnego SEO jest usługa Google My Business. Jest ona świetną pomocą przy tworzeniu strategii SEO w skali lokalnej.
Czym jest Google My Business?
Usługa Google My Business jest rozwiązaniem stworzonym dla przedsiębiorców. Dzięki niej mogą sprawdzić jak radzi sobie ich firma w wyszukiwarkach. Jest to niezbędne narzędzie do dowiedzenia się i dostosowania wyglądu strony w Google Maps, Knowledge Graph, Google+ oraz organicznych wynikach wyszukiwania.
Według tegorocznego badania Moz Local Search Ranking Factors, Google My Business jest najważniejszym czynnikiem w sukcesie lokalnego SEO. W usłudze możesz zarządzać swoim przedsiębiorstwem – dodać szczegóły dotyczące firmy, godziny otwarcia, wskazówki dojazdu, zdjęcia itp. Jak pewnie wiesz, recenzje są kluczowym czynnikiem w lokalnym SEO.
Jak to działa?
Rozpoczęcie przygody z Google My Business jest łatwe, musisz założyć konto i dodać swoją firmę. Po wypełnieniu szczegółów, otrzymasz fizyczny list od Google pod podany adres. W ten sposób weryfikujesz się jako właściciel przedsiębiorstwa.
Następnie możesz dodać brakujące dane oraz zobaczyć jak wyglądać będzie Twoja „wizytówka” w usługach Google. Możesz regularnie sprawdzać swoje statystyki, ile osób jest zainteresowanych Twoją firmą itp. W ten sposób można wyciągnąć wnioski jak Twoja działalność jest oceniana przez Google oraz konsumentów.
Pamiętaj, że Google My Business nie jest usługą „wszystko w jednym” dla lokalnego SEO. Musisz połączyć korzystanie z usługi z SEO na stronie oraz poza nią. Nie dostaniesz się na szczyt, jeśli dany profil Twojej firmy będzie słaby, ale nie dasz sobie rady również bez rozbudowanej strategii SEO lokalnego.
Czynniki wpływające na ranking
Google My Business korzysta z wielu czynników przy tworzenia lokalnych rankingów. Trzy najważniejsze z nich to:
Adekwatność – determinuje jak dobrze Twój biznes pasuje do wyników frazy wpisanej przez użytkownika. Czy Twoje pole skupienia jest identyczne do potrzeb klienta czy nie do końca jesteś szczery co do swoich usług? Próżność nie podnosi w rankingach. Stwórz czytelny przekaz. Skup się na swojej działalności.
Dystans – jest to jeden z najważniejszych czynników w lokalnym SEO. Nie dasz rady wypozycjonować się jako „mechanik Warszawa”, jeśli masz warsztat w Radomiu. Nie wiadomo w jaki sposób Google wybiera które firmy wyświetlić w lokalnych wynikach wyszukiwania, więc ciężko tu o lepsze pozycjonowanie. Na pewno działa umieszczenie adresu na swojej stronie i w usłudze Google My Business oraz stworzenie contentu nastawionego na Twoją lokalizację.
Renoma – tu chodzi o całą aktywność wokół Twojego wpisu w Google My Business, może to być liczba recenzji, wydarzenia, lokalny content itp. Pomaga również zamieszczenie linków wysokiej jakości na Twojej stronie. Ciężko jednoznacznie określić, co oznacza renoma, ale jedno jest pewne: nikt nie lubi martwych profili. Musisz mieć zaktualizowane zdjęcia oraz zarządzać swoimi recenzjami.
Optymalizacja firmy w Google My Business
Aby wpisanie swojej firmy w Google My Business miało sens i dawało efekty, warto upewnić się, że zrobiło się następujące rzeczy:
- Podaj prawidłową nazwę firmy
- Dostarcz tyle danych ile to możliwe – numer telefonu, godziny otwarcia (uwzględnij święta!), adres
- Wybierz odpowiednią kategorię
- Zamieść atrakcyjne i aktualne zdjęcia
- Przede wszystkim – trzymaj rękę na pulsie i aktualizuj wszelkie zmiany!