Zdjęcia – najlepszy sposób na przyspieszenie strony

Szybkość działania strony jest ważna zarówno dla rankingów SEO jak i user experience. Mimo to wiele stron internetowych ignoruje sferę, w której najłatwiej jest poprawić szybkość działania – optymalizację zdjęć.

W ciągu ostatnich lat szybkość działania stron stała się niezwykle ważna w rankingach. Użytkownicy chcą szybko działających stron, a skoro chcą tego internauci, Google też zmierza w tym kierunku. Dziś już nikogo nie dziwi, że Google w swoich algorytmach oceniania stron bierze pod uwagę również szybkość strony. Stąd powinna to być część każdej strategii SEO.

Na szczęście, żeby przyspieszyć działanie strony, nie musisz zatrudniać grupy programistów do optymalizowania kodu strony ani kupować lepszych serwerów. W większości przypadków wystarczy odpowiednia optymalizacja zdjęć i grafik dostępnych na stronie.

Zdjęcia a prędkość ładowania

Gdy przeprowadzamy audyt dotyczący słabnącej prędkości ładowania stron, w większość przypadków zdjęcia są głównie odpowiedzialne za spowolnienia. Wiele osób tworzących strony internetowe zapomina, że wszelkie grafiki warto zmniejszać i kompresować przed załadowaniem, a nie tylko zostawiać to swojemu CMS czy kompresji na serwerze.

Pojedyncza strona internetowa nie powinna być większa niż jeden megabajt, tak mówią specjaliści od SEO i web developerzy. Mimo to wiele witryn ma na poszczególnych podstronach megabajty samych zdjęć. Strony internetowe nie powinny zajmować tyle miejsca, jeśli tak się dzieje, problem leży w optymalizacji. W erze szybkich łączy internetowych wiele osób zapomina o tej ważnej kwestii.

Dlaczego mój CMS nie może kompresować zdjęć?

Gdy korzystasz z CMS-a do zmniejszania zdjęć, zazwyczaj zmienia on jedynie rozmiar zdjęcia, a nie kompresuje go, często to serwer przekształca je w locie.

Nawet jeśli korzystasz z CMS-a zdolnego do kompresji zdjęć (np. WordPressa), stopień kompresji jest predefiniowany. Twoje zdjęcia nadal będą zajmować 15-30% więcej miejsca niż w przypadku odpowiedniej kompresji przed uploadem. Gdy CMS zmniejsza obrazy w locie, na pewno nie ma mowy o kompresji zdjęć.

Może to być problematyczne w przypadku, gdy na jednej stronie wyświetlasz wiele zdjęć. Przy odpowiedniej obróbce można zmniejszyć wagę zdjęć nawet o połowę przed załadowaniem ich na serwer.

Zmniejszanie zdjęć

Zmniejszanie zdjęć przed wrzuceniem na serwer jest bardzo ważne. Jeśli masz zdjęcie o szerokości 3600 pikseli, a na stronie nie przyda się szersze niż 1200, to nie ma sensu ładować tak dużych zdjęć.

W teorii powinno się mieć kilka wersji zdjęć – na strony desktopowe oraz wersje mobilne. Jeśli nie masz jednak wystarczająco czasu na takie rozdrabnianie się, załaduj zdjęcia w maksymalnej potrzebnej rozdzielczości, ale już nie większe. Jeśli potrzebujesz zdjęcia o szerokości 1024 pikseli na wersję stacjonarną i 600 pikseli na mobilną, zmniejsz po prostu do tych 1024 pikseli, to wystarczy.

Typy plików

Po zmniejszeniu i skompresowaniu zdjęć jeszcze nie pora wrzucać ich na serwer. Należy wcześniej wybrać jeszcze odpowiedni typ pliku. Jak pewnie wiesz, istnieją różne rozszerzenia zdjęć, takie jak JPG, PNG czy GIF. Nie wszystkie nadają się tak samo do wrzucenia na stronę. Najpopularniejszymi rozszerzeniami dla zdjęć jest PNG i JPG.

Jeśli wrzucasz normalne zdjęcie, lepszym wyborem będzie JPG, który mocniej je kompresuje, a przy tym mniej zajmuje. W przypadku grafik z dużą ilością tekstu jedynym dobrym wyborem będzie PNG, który nie kompresuje tak mocno, dzięki czemu tekst nie będzie rozmazany. Z GIFów korzystaj tylko gdy wrzucasz animacje, pamiętaj jednak, że zazwyczaj one dużo zajmują, a kompresja również jest dosyć stratna.

Tags: