WordPress SEO: struktura witryny a osiąganie wysokich pozycji

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego blogi należą do najłatwiej spiderowanych przez googleboty stron w Internecie? Dzięki ich specyficznej strukturze ? podział na kategorie, tagi, archiwa, itp. Wszystkie artykuły są dobrze podlinkowe, a znaczniki ładne i czyste. Wszystko to ma oczywiście swoją cenę: Twoja potencjalna siła w rankingu wyszukiwarki ?rozcieńcza się?. Jeżeli wszyscy korzystają z tego samego narzędzia o wysokiej jakości wtedy Twoja witryna nie będzie wyróżniała się w tłumie. Kolejnym powodem tego ?rozcieńczenia? są komentarze.

Strony zamiast postów

Wiele blogów stawianych na WP posiada ciekawą zasadność, którą z pewnością wielokrotnie zauważyłeś. Treści nie są na nich publikowane w formie postów, ale w formie… stron! Dlaczego? Cóż, jak się okazuje można wskazać kilka powodów. Po pierwsze pozwala to uzyskać lepsze zagęszczenie słów kluczowych do wszystkich słów użytych na stronie. Gdyby treść opublikować w formie normalnego postu wtedy wszystko zostałoby zrujnowane właśnie przez komentarze.

Między innymi dlatego wiele osób decyduje się na publikowanie postów w formie nowych stron. Zapytacie dlaczego nie wyłączyć po prostu komentarzy pod postami, a nie stosować takie udziwnienia? Nie pod wszystkimi postami będziesz chciał bowiem likwidować komentarze ? jest to potrzebne jedynie przy podstronach, które chcesz dobrze rankingowych.

Nowe wino w starej butelce?

Jeżeli post zyskuje sobie wysoką popularność i zaczyna ładnie rankingować się pod daną frazę możesz postąpić w następujący sposób:

  • Utworzyć nową stronę z zaktualizowaną i poprawioną treścią
  • Zmienić układ starego postu, aby powstało coś nowego
  • Opublikować nową stronę pod adresem URL statego postu albo przekierować adres starego postu pod nowy URL
  • Wysłać e-maila do wszystkich linkujących do wcześniejszego postu, że miejsce miała jego aktualizacja i dodano pewne zmiany
  • Poczekać na ponoiwne pojawienie się linków

Oprócz tego możesz liczyć na jeszcze lepszą pozycję w SERPach jako, że obecnie posiadasz:

  • Większą kontrolę nad wskaźnikiem zagęszczenia słów klouczowych
  • Jeszcze więcej odnośników kierujących do artykułu
  • Możliwość aktualizowania artykułu tak długo aż będzie przynosiło to korzyści rankingowe

Część z Was na pewno stwierdzi: Mógłbym zastosować przekierowanie 301 starego wpisu do nowego co da ten sam efekt. Oczywiście ? musisz pamiętać jednak o jednym: stracisz komentarze pod starym postem co według mnie jest oznaką braku szacunku dla ludzi, którzy zapoznali się z Twoją publikacją i poświęcili swój czas, aby ją skomentować.

Oczywiście z techniki tej powinieneś korzystać z odpowiednią dawką ostrożności i nie nadużywać jej do rankingowania wszystkich nowych produktów ? uważam jednak, że można użyć jej z korzyścią dla wszystkich.

Linkowanie do powiązanych tematycznie postów

Jednym ze sposobów, aby wyszukiwarki łatwiej docierały do Twoich starszych postów i jednocześnie zwiększały efekty WordPress SEO jest wykorzystanie jednego z rozlicznych pluginów rozpoznających powiązane tematycznie treści. Pluginy tego typu przeszukują archiwum wpisów i odszukują takie, które posiadają ten sam temat, podobny tytuł, kategorie lub tagi.

Osobiście polecam albo własnoręcznie napisany kod albo Yet Another Related Posts Plugin. Dobrą alternatywą jest również plugin Mircokid, który posiada opcję ręczne wyboru powiązanych tematycznie postów. Może jest to bardziej czasochłonne jednak warto poświęcić chwilę ? automat nigdy nie dobierze tak dobrze powiązanych treści jak my sami.

Nie przesadzaj z tagami

Jednym z najczęstszych problemów w przypadku wielu webmasterów i użytkowników WP jest nadużywanie tagów. Musisz pamiętać, że sam znacznik w żaden sposób nie poprawi wyników SEO. Jedyny sposób w jaki wpływa na pozycjonowanie to fakt, że powiązuje jeden rodzaj treści z innym tworząc specyficzne grupy postów.

Istnieją narzędzia, które pozwalają zarządzać tagami i pozbywać się ich nadmiernej ilości.                    

Tags: , ,