Dla wielu właścicieli stron internetowych, znalezienie się na pierwszym miejscu w rankingach wyszukiwania jest prawdziwym Świętym Graalem SEO. Niestety, osiągnięcie tego celu nie jest łatwe, wymaga poświęcenia olbrzymich nakładów pieniędzy.
Nie mówię, że nie powinno się inwestować w pozycjonowanie fraz kluczowych, ale istnieją też inne, tańsze sposoby. Warto wykorzystać możliwości samej wyszukiwarki Google, która stara się inteligentnie odpowiadać na pytania użytkowników.
Czym są snippety Google?
W momencie pisania tego artykułu, w nieco ponad 9% wszystkich fraz wpisywanych w Google pojawiają się odpowiedzi na pytanie zadawane przez użytkownika. Mówi się o nich, że mają miejsce zerowe w wynikach wyszukiwania, ponieważ znajdują się nawet ponad pierwszą pozycją w Google.
Google tłumaczy zasadę sugestii w taki sposób, że polegają na automatycznemu szukaniu odpowiedzi na szukane przez użytkownika pytanie i wyświetlenie jej nad wynikami wyszukiwania z linkiem do pełnej treści na źródłowej stronie. Co ciekawe, zwykła pozycja stron w wyszukiwarce nie ma znaczenia, w snippecie często pojawiają witryny, które normalnie widzisz w drugiej dziesiątce rankingu. Widzisz już swoją szansę?
Snippety możliwością podbicia statystyk, ale nie dla wszystkich
W przypadku snippetów nie wszystkie rynki są tworzone w ten sam sposób. Jeśli jesteś właścicielem lokalnego biznesu, o wiele lepsze w skutkach będzie pozycjonowanie przedsiębiorstwa w Google Maps, jako że snippety nie są wyświetlane w lokalnych wyszukiwaniach.
Z drugiej strony jeśli działasz w branży gdzie istnieje popyt na klarowne odpowiedzi na często zadawane pytania, na przykład wyjaśnienie popularnych w branży terminów, do tego masz dane, które można przedstawić w formie tabeli, to snippety są wielką szansą dla Ciebie.
Stat Search Analytics przeprowadziło badania na temat snippetów, wynikało z nich, że najczęściej występują one przy wyszukiwaniach z następujących dziedzin:
- Matematyka
- Finanse
- Wymagania
- Zdrowie i medycyna
- Jednostki czasu
- Historia
- Wymagania
Znalezienie słów kluczowych pod pozycjonowanie snippetów
Gdy już upewnimy się, że nasza strona internetowa może zdobyć korzyść ze snippetów, pora przejść do konkretów. Pod jakie słowa kluczowe warto pozycjonować stronę, aby znalazła się na „pozycji zero”?
Obserwacje różnych fraz kluczowych pod katem wyświetlania snippetów pozwoliły na znalezienie odpowiednich kandydatów. Frazy kluczowe muszą spełniać poniższe wymagania:
- Bardziej popularne frazy częściej otrzymują snippety
- Długie i konkretne frazy kluczowe (powyżej pięciu słów) znacznie częściej skutkują w wyświetleniu snippetów
- Jako że celem jest znalezienie odpowiedzi na pytania, frazy zawierające pytania często wyświetlają snippety: Kto? Gdzie? Kiedy? Jak? Co? Ile?
- Podobnie sprawa wygląda ze słowami dotyczącymi czynności czy stanu rzeczy powodują pojawienie się snippetów: robić, kosztować, powodować, stać się, gotować, zostać itp.
Dodatkowe słowa kluczowe można uzyskać dzięki pomocy samej wyszukiwarki. Google często podpowiada frazy podobne do zadanego pytania, one również mają większe prawdopodobieństwo wyświetlenia snippetu, nawet jeśli podstawowe hasło tego nie robiło.
Pozycjonowanie pod snippety
Gdy już wybierzesz odpowiednie słowa kluczowe, dalsza droga jest prosta. Po pierwsze, należy stworzyć content, który jasno odpowiada na zadawane pytanie. Kod strony musi być łatwy do zrozumienia przez Google. Warto również zadbać o to, żeby od odbiorców płynęły pozytywne sygnały – dobre recenzje, udostępnienia materiału, duża liczba komentarzy.
Pamiętaj, że aby Twoja strona znalazła się w snippecie, warto tworzyć content w taki sposób, że na początku artykułu powtarzasz pytanie kluczowe, a następnie udzielasz krótkiej i jasnej odpowiedzi, którą potem możesz rozbudować w dalszej części artykułu. Jednak to ta pierwsza część znajdzie się w ewentualnym snippecie i to na nią warto zwrócić największą uwagę. Jeśli treść snippetu zachęci użytkownika, istnieje duża szansa, że wejdzie na Twoją stronę by poszerzyć wiedzę i zaspokoić ciekawość.