Próba zdobycia linków może być mecząca. Często spotyka się z odmowami lub nawet brakiem odpowiedzi. Zanim zdobędzie się wartościowy link, czasem trzeba poświęcić dziesiątki godzin.
Żeby odnieść długoterminowy sukces na tym polu, należy zrozumieć psychologię stojącą za naszymi poczynaniami. Dzięki temu łatwiej zbudować odpowiedni stan psychiczny niezbędny do skutecznego linkbuildingu.
Strach przed stratą
Jest to swoisty mechanizm polegający na tym, że ludzie mają tendencję do podejmowania większego ryzyka w celu uniknięcia straty niż do próby osiągnięcia zysku, nawet jeśli bilans jest dokładnie taki sam.
Jak się to ma do zdobywania linków? Gdy nawiązujemy kontakt, musimy być ostrożni w formułowaniu zdań. Każda interakcja jest kosztowna, nawet jeśli pieniądze nie są zaangażowane, ponieważ zawsze istnieje możliwość, że czas zostanie zmarnowany.
Skupianie się być mocno na szansach bez wspominania o stratach zwiększa prawdopodobieństwo konserwatywnego podejścia drugiej strony. Zminimalizuj potencjalne straty tak bardzo jak to możliwe. Dawaj znać na każdym kroku, że współpraca z Tobą nie zajmie wiele czasu. Nie zasypuj odbiorcy mailem na dwie strony A4. Lepiej opisać wszystko szczegółowo w jednym akapicie.
Efekt przekonania
Jest to nieco związane ze strachem przed stratami. Jest to tendencja do odrzucania wniosków które brzmią nieprawdopodobnie, nawet jeśli stojąca za nimi logika jest bezbłędna.
Zwracają się do kogoś w celu nawiązania współpracy nie możesz zbyt wiele obiecywać, ponieważ będzie to brzmiało niewiarygodnie, nawet jeśli możesz poprzeć swój wywód dowodami. Wyobraź sobie, że ktoś obiecuje Ci milion wyświetleń posta gościnnego na Twoim blogu. Uwierzysz?
Zbyt wygórowane obietnice stoją w sprzeczności z naszymi impulsami, czasem naprawdę należy zaniżyć obiecywane wartości, żeby webmaster mógł w nie uwierzyć i chciał chętniej podjąć współpracę.
Zawsze staraj się postawić w butach swojego odbiorcy. Spójrz na wykorzystywane frazy, zastanów się czy nie brzmią zbyt dobrze żeby mogły być prawdziwe, nawet jeśli są rzeczywiste i możesz je wypełnić. Obiecuj mniej, a wyższe wyniki będą świetną odpowiedzią i zachętą do dalszej współpracy.
Słowo „ponieważ”
Jedno słowo, a potrafi czynić cuda. Tłumacząc drugiej stronie powody stojące za Twoimi akcjami według psychologii skutkują w bardziej pozytywnych odpowiedziach.
Jeśli się do kogoś odzywasz w celu zdobycia linka, odbiorca powinien mieć świadomość dlaczego to robisz. Brak słowa „ponieważ” w pierwszych zdaniach Twojej wiadomości zwiększa szansę na wyrzucenie Twojego maila do spamu.
Przeglądanie skrzynki mailowej, w której znajdują się dziesiątki maili dziennie może być nużące i pisanie zawiłych wiadomości bez konkretnego przekazu i wyjaśnienia powodów stojących za daną wiadomością zwiększa prawdopodobieństwo zignorowania przekazu. Kontekst jest niezwykle istotny w komunikacji.
„Decyzja należy do Ciebie”
Przypominanie osobom, że są autonomiczne i mają wolność podejmowania decyzji sprawia, że z większym prawdopodobieństwem zgodzą się na Twoją propozycję. Sprawdzono to w dziesiątkach badań. Przypominanie o prawie do odmowy w każdym z nich zwiększyło szansę sukcesu.
Jest to jedna z najważniejszych taktyk w zdobywaniu linków. Po pierwsze, nie sprawiamy wrażenia, że chcemy zmanipulować czy oszukać naszego potencjalnego partnera. Może to się wydawać nielogiczne, ale dają ludziom prawo do odmowy traktujemy je jako samodzielne jednostki, co zwiększa ich poczucie własnej wartości oraz szansę na zgodzenie się na nasze warunki.
Taktyka ta może Ci się wydawać ryzykowna. Nawet znając wyniki badań możesz poczuć pokusę pozostawienia drugiej strony bez opcji odwrotu. W rzeczywistości wyniki będą na pewno słabsze.