Analiza słów kluczowych

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kampanii SEO jest dokonanie analizy najpopularniejszych słów i fraz kluczowych. W sieci znajdziemy wiele narzędzi, które pozwalają na podstawowe planowanie fraz (do tych najpopularniejszych należą Narzędzie Planowania Słów Kluczowych od Google oraz SEMRUSH). Możesz skorzystać z tych narzędzi w celu szybkiej identyfikacji możliwości zwiększenia ruchu na stronie.

Chęć wypozycjonowania domeny na sam szczyt rankingu Google często sprowadza się do stworzenia właściwych treści oraz profilu zewnętrznych i wewnętrznych linków. Google wykorzystuje te informacje, aby ostatecznie uplasować Cię na 1-szej, 32-giej pozycji lub całkowicie wyrzucić z indeksu.

W dzisiejszych czasach wiele stron korzysta ze swojego rodzaju ?filtrów?, które zaprojektowane zostały w celu blokowania spamu oraz dostarczania merytorycznych treści użytkownikom. Niestety część z nich może spychać Cię na odległe strony wyników wyszukiwania, a część pomagać notować coraz wyraźniejsze wzrosty. Możesz posiadać na przykład słaby content jednak ogromną ilość wartościowych linków przychodzących i vice versa.

Postaraj się poznać i zidentyfikować powody, dlaczego Google nie chce zindeksować konkretnej strony:

 • Zbyt mała ilość wartościowych linków przychodzących?
 • Zbyt duża liczba linków przychodzących?
 • Brak fraz kluczowych w tekstach?
 • Linkowanie do stron o niskiej wartości?
 • Zbyt duża liczba reklam?
 • Linki do programów partnerskich na każdej podstronie Twojej domeny udostępniane również na tysiącach innych witryn?

Niezależnie od odpowiedzi zawsze staraj się zidentyfikować problem i wskazać jego rozwiązanie. Znajdując się po złej stronie Google?i możesz doprowadzić do manualnej oceny witryny i jej wyrzucenia z indeksu.

W moim osobistym odczuciu kluczem do sukcesu w pozycjonowaniu jest przekonanie Google?a, że strona posiada najtrafniejszą treść odnośnie danego zapytania. Można to osiągnąć poprzez bogaty merytorycznie tekst pełny fraz kluczowych oraz linki o wysokiej wartości. Następnym razem kiedy rozwijał będziesz domenę, postaraj się zrezygnować ze wszystkiego co może wyglądać jak spam. Zadaj sobie pytanie czy wszystkie podstrony są naprawdę potrzebne? Czy wszystkie linki są niezbędne? Które strony posiadają najwyższy PageRank? Które podstrony mogą zostać zignorowane przez roboty wyszukiwarki?

Istnieje wiele sposobów na ?podrasowanie? witryny (między innymi upewnienie się, że tytuły stron, nagłówków i tagi są unikatowe). Musisz jednak zachować ostrożność ? widoczne na pierwszy rzut oka próby modyfikowania pozycji w rankingach są niebezpieczne.

Osobiście jestem zwolennikiem stosowania prostych, mierzalnych technik SEO. Nie zależy mi na dobrej pozycji tylko z powodu na konkurencję ? chcę zrozumieć własne pobudki dlaczego dążę do wysokiego rankingu na mocno obleganych frazach. Kiedy buduję stronę tworzę ją zarówno pod ludzi, jak i pod wyszukiwarki internetowe. Jeżeli będziesz pamiętał o podstawowych zasadach może nigdy nie będziesz zmuszony angażować się w bardziej techniczną stronę pozycjonowania. Oczywiście w przypadku branż gdzie ciężko jest pozyskać wartościowe linki trzeba się bardziej nagimnastykować.

Nie ma żadnych innych, utartych i powszechnych zasad na długoterminowy sukces w branży SEO oprócz rozwoju wartościowych stron wypełnionych porządnym contentem i wartościowymi linkami, które do nich prowadzą. Musisz wymieszać wszystkie te aspekty, zdobyć doświadczenie i pamiętać, że do prawie każdej zasady pozycjonowania istnieje przynajmniej kilka wyjątków. To właśnie dlatego dokładne określenie przyszłej pozycji w wynikach wyszukiwania jest bardzo trudne. Zajmuję się tym od 10 lat i każdego dnia próbuję lepiej zrozumieć Google ? ciągle się uczę i ciągle jestem zaskakiwany. Pozwoliło mi to jednak na wypracowanie listy kilku podstawowych i bazowych zasad, których staram się trzymać przy rozpoczynaniu nowych projektów i które zazwyczaj są naprawdę pomocne:

 • Nie buduj strony w oparciu o Flash
 • Nie buduj strony opartej na ramkach
 • Nie przesadzaj z ilością generowanych backlinków
 • Nie generuj zbyt dużej ilości tekstu, który widoczny jest jedynie dla wyszukiwarki, a nie dla użytkowników
 • BUZI ? Bez Udziwnień Zapisu, Idioto!
Tags: ,