Black Hat SEO czyli brak etyki w świecie pozycjonowania

Na moim blogu staram się przekazywać Wam praktyki oraz strategie pozycjonerskie, które moglibyśmy wrzucić do białego kapelusza (white hat SEO). Są one powszechnie akceptowalne, za ich stosowanie nie powinny spotkać Cię przykre konsekwencje ze strony wyszukiwarek i najprościej mówiąc są po prostu uczciwe.

Po drugiej stronie znajdują się jednak praktyki black hat SEO, popularnie nazywanego również czarnym pozycjonowaniem. Osoby stosujące praktyki SEO z czarnego kapelusza nic nie robią z sobie ogólnie przyjętych zasad i reguł gry na rynku pozycjonerskim ? zależy im na osiągnięciu jak najszybszych i jak najlepszych wyników sięgając po strategie, które na pewno  nie pomagają internautom i nie służą zwiększeniu jakości treści w internecie.

O jakich nieuczciwych praktykach tutaj mowa? Przede wszystkim o upychaniu ogromnych ilości słów kluczowych na niewielkich stronach, zawieranie na nich ukrytych tekstów lub linków (niewidocznych dla użytkowania), cloacking, farming odnośników, spamowanie w komentarzach na blogach i wiele innych.

Pamiętajcie o jednym ? praktyki spamdexingu (inna nazwa dla black hat SEO) mogą być kuszące jednak ryzyko jest zbyt duże. Google i inne wyszukiwarki starają się obecnie naprawdę z całych sił, aby blokować i wyrzucać z indeksu osoby próbujące nieetycznego podejścia do pozycjonowania. Tak naprawdę nie opłaca się być więc złym pozycjonerem.

Nie każdy potrafi to jednak zrozumieć ? dlatego stricte poglądowo chciałbym Wam dzisiaj opisać najpopularniejsze strategie spamdexingu, z którymi możecie się spotkać.

Upychanie strony słowami kluczowymi

Kiedy webmaster chce umieścić na swoje stronie jedynie słowa kluczowe i niewielką ilość informacji wtedy miejsce ma właśnie upychanie słów kluczowych. W praktyce tej jak największą ilość fraz kluczowych umieszcza się w każdym możliwym miejscu ? tytule, tagach meta, treści strony, stopce, itp. Między innymi dlatego wyszukiwarki internetowe nie zwracają w dzisiejszych czasach praktycznie wcale uwagi na tagi meta.

Przykład zbyt dużego nagromadzenia tagu mógłbym wyglądać następująco:

SEO jest niezwykle ważne. To jest tutorial SEO ? tutaj dyskutujemy o SEO. Tutoriale SEO rzadko występują, dlatego napisałem tutorial SEO. SEO jest bardzo ważne w przeglądarka. Dlatego musisz używać SEO. Tutorial o SEO wyjaśni Ci czym jest SEO i po co nam tak naprawdę SEO.

I tak dalej, i tak dalej 😉

Farmy linków

Farmy linków albo inaczej zaplecza pozycjonerskie to grupy stron, które kierują do jednej strony w celu podniesienia jej PR albo pozycji rankingowej. O ile tworzone są one ręcznie wtedy nie ma problemu ? tematyczne teksty (oczywiście odpowiednie jakościowo) może kogoś zainteresują. W większości przypadków generuje się je jednak automatycznie co znacznie wpływa na pogorszenie jakości.

Jeżeli Google zorientuje się, że ma do czynienia ze stroną zapleczową, która dodatkowo nie przekazuje żadnych treści to linki z niej będą posiadały praktycznie zerową wartość.

Cloacking

We wcześniejszych wpisach napominałem już o cloackingu ? jest to jedna z najgorszych taktyk czarnego SEO. Wszystko polega na tym, że webmaster tworzy dwie wersje strony. Inaczej witrynę widzi użytkownik oraz inaczej widzi ją przeglądarka. Dzięki temu boty wyszukiwarkowe mogą mieć wrażenie, że strona jest dobra jakościowo, schludna i przejrzysta, użytkownicy zostaną natomiast zalani masą spamu, reklam i treści, które ich nie interesują.

Ukryty tekst

Jedna z najpowszechniejszych i najprostszych technik zastosowania czarnego SEO. Liczba tekstu na stronie jest o wiele większa niż ta, którą w rzeczywistości widzi użytkownik. Można tego dokonać po prostu poprzez zmianę koloru czcionki na kolor tła lub wyświetlając informację poza widokiem przeglądarki (ustawiając odpowiednie koordynaty).

Zapomnij o black hat SEO

W dzisiejszych czasach kiedy Google coraz bardziej promuje naturalne linki, komentarze i dobre jakościowo treści praktyki czarnego pozycjonowania zaczynają coraz bardziej tracić na jakimkolwiek sensie. Szczególnie, że ryzykujesz całkowite wyrzucenie z indeksu!

Tags: , ,