Od dwóch lat Google stawia sprawę jasno: w SEO musisz zacząć myśleć również o mobilnych wersjach strony. Należy pamiętać, że od końca 2016 roku Google przy indeksowaniu stron w pierwszej kolejności skupia się na mobilnych wersjach stron. Wprowadzenie mobilnego SEO do swojej strategii nie jest trudne, na początek należy jednak unikać podstawowych błędów popełnianych w tej kwestii. Poniżej przedstawiam kilka z nich.
Słaba prędkość strony
Szybkość ładowania strony jest niezwykle istotna w rankingach Google. Jest również ważna dla osób ją odwiedzających. Według badania przeprowadzonego przez Google 53% osób jest skłonnych opuścić nowo odwiedzaną stronę, jeśli ładuje się ona dłużej niż 3 sekundy.
Jest to szczególnie istotne w przypadku mobilnych wersji stron, gdzie prędkość ładowania jest również mocno ograniczona przez jakość połączenia. Nie wszędzie jest LTE, dużo osób dalej korzysta z 4G albo nawet 3G.
Utrzymuj mobilną wersję strony prostą i czystą. Unikaj przekierowań, usuń wszelkie niepotrzebne elementy. Zmniejsz i skompresuj obrazy, sprawdź jakość swojego hostingu.
Irytujące reklamy
10 stycznia Google ogłosił, ze strony na których „content nie jest łatwo dostępny dla użytkownika korzystającego z mobilnej wersji witryny” nie będą wysoko w rankingach. Mimo iż według testów kary za to nie są wysokie, warto zastanowić się nad umieszczaniem niektórych reklam w wersji mobilnej.
Wszelkiego rodzaju pop-upy (nawet jeśli nie są to reklamy) są niewygodne do wyłączania w wersjach mobilnych, często przez nie rozwala się układ strony, a na niektórych urządzeniach może okazać się, ze nie da się ich wyłączyć w ogóle. Wyjątkiem powinny być jedynie banery wymagane przez prawo (informacja o ciasteczkach czy weryfikacja wieku użytkownika).
Niedziałające multimedia
Zanim umieścisz film lub inne multimedia na swojej stronie, zastanów się czy będzie je można odtworzyć na każdym urządzeniu. Jeśli to możliwe, zamieść tekstową transkrypcję. W ten sposób pomożesz zarówno użytkownikom mobilnym jak i botom Google w indeksacji zawartości.
404 na urządzeniach mobilnych
Użytkownicy wersji desktopowej i mobilnej powinni mieć taki sam dostęp do treści. Musisz zająć się wszystkimi przypadkami gdzie w wersji mobilnej pojawia się błąd 404. Napraw lub usuń wadliwe podstrony. Dzięki temu poprawi się również pozycja w rankingach Google Twojej strony.
Źle określony viewport
Ekrany urządzeń mobilnych mają różne proporcje i rozmiary, więc jeśli nie określisz poprawnych wymiarów używając meta tagu viewport, to Twoi użytkownicy mogą doświadczyć źle wyświetlającego się obrazu. Najczęstszym błędem jest określenie stałego rozmiaru viewport, przez co jest on zoptymalizowany jedynie dla konkretnych urządzeń. Nie można też ustawiać zbyt wysokiej wartości minimalnej, bo wtedy użytkownicy z mniejszymi ekranami nie będą mogli w wygodny sposób korzystać z Twojej strony.
Słaby design wersji mobilnej
Design Twojej strony musi również być przyjazny dla użytkowników mobilnych. Musi różnić się od tego dla wersji desktopowej. Unikaj nietypowych fontów, małego rozmiaru liter oraz nagromadzenia elementów na stronie. Zrób odstępy między poszczególnymi elementami na stronie, żeby użytkownicy nie kliknęli przypadkiem w zły przycisk czy link.
Mobilne i stacjonarne SEO zaczyna się od tego samego momentu
Sekretem do sukcesu każdej strategii SEO jest zrozumienie swoich odbiorców. Zbadanie tego powinno być podstawą wszystkiego co robisz na stronie – SEO, zawartości designu itp. Jeśli wiesz jak konsument zachowuje się w sieci, łatwiej się do niego dostosujesz.
Niezrozumienie konsumentów prowadzi do wielu najczęstszych błędów w SEO, czy to chodzi o zły dobór słów kluczowych, wykorzystanie nagłówków które nie adresują potrzeb czy promocja złymi kanałami.