Chcesz zdobyć więcej linków? Bądź bardziej przyjazny!

Jedną z rzeczy które najbardziej lubię w zdobywaniu linków jest fakt, że jest to w takim samym stopniu sztuka co nauka. Nie przepadam za czytaniem o budowaniu relacji, pisanie na ten temat również nie przychodzi mi łatwo. Niestety, bez tej umiejętności nie da się zbudować dobrej bazy linków. Jeśli właściciele stron nie polubią Cię i Twojej propozycji, nie zdobędziesz niezbędnych linków.

Jak wiadomo, zdobywanie linków zewnętrznych jest jedną z najważniejszych rzeczy w SEO. W poniższym artykule postaram się podać parę wskazówek z własnego doświadczenia dotyczących kontaktów z webmasterami w sprawie umieszczania gościnnych linków.

Nie bądź stalkerem

Jeśli na stronie nie ma informacji kontaktowych, może oznaczać to, że dana osoba wcale nie chce być skontaktowana. Istnieje wiele sposobów na znalezienie informacji kontaktowych dla danej strony, zdarzało mi się to robić. Jednak gdy zorientowałem się jak to wygląda z drugiej strony, zaprzestałem takich praktyk.

Obecnie, jeśli nie znajdę kontaktu na danej stronie, stosuję zasadę, że dana osoba wcale nie chce się ze mną kontaktować. Brak danych kontaktowych jest odpowiednikiem wywieszki „Nie przeszkadzać” na drzwiach do pokoju hotelowego.

Nie przekonuj za wszelką cenę

Jeśli po próbie nawiązania kontaktu ktoś momentalnie Ci odmawia, zaakceptuj ten fakt i pogódź się z nim. Wypisywanie próśb o możliwości zmiany zdania niewiele zmieni, a do tego może irytować odbiorcę. Należy respektować czyjeś zdanie i nie starać się go zmieniać na wszelką cenę. Sam pewnie niejednokrotnie byłeś nękany przez jakiegoś uporczywego spamera. Dla osoby nie chcącej nawiązać współpracy to Ty jesteś tym spamerem.

Nie męcz ludzi bez końca i na każdej możliwej platformie

Sprawa wygląda podobnie jak z punktem wyżej. Niektórzy nie tyle co zaspamują Ci maila, ale spróbują się skontaktować wszystkimi możliwymi ścieżkami. Dostaniesz maila, 2 smsy, telefon do biura, wiadomość w folderze „Inne” na Facebooku i zapytanie na Linkedinie. Taka desperacja wygląda tragicznie, chciałbyś nawiązać współpracę z osobą, która Cię nęka?

Nie podejmuj decyzji jedynie na podstawie wyglądu

Czasem po wejściu na stronę może Ci się wydawać, że cofnąłeś się do początku wieku. Nie oznacza to, że nie stoi ona wysoko w rankingach wyszukiwania i nie ma dużej wartości pod względem linkbuildingu. Przeanalizuj stronę z którą zamierzasz się kontaktować za pomocą narzędzi analitycznych, zobacz czy link na niej będzie dla ciebie wartościowy. Być może strona wyglądająca na przełom XX i XXI wieku w praktyce okaże się strzałem w dziesiątkę?

Przestań na siłę starać się sprzedać swój pomysł.

Jeśli webmaster odmawia umieszczenia Twojego linku, prawdopodobnie nie uda Ci się go przekonać do zmiany zdania. Nie ma sensu wymyślać dziesięciu powodów, dla których powinno to działać na jego korzyść, nie trzeba mu po raz drugi tłumaczyć sensu Twojej prośby. Należy respektować odmowę i przejść do kolejnej strony. Pamiętaj, że w internecie są tysiące innych stron mogących zamieścić Twojego linka.

Należy zaakceptować odmowę. O wiele łatwiej namówisz dwie osoby skore do współpracy niż jedną, która od początku była negatywnie do niej nastawiona. Lepiej poświęcić czas na zdobycie nowych linków zamiast lizać rany po porażce. Nie pozwól, by odmowy wpływały na Twoje samopoczucie i zdolność krytycznego myślenia. Jeśli nie przyzwyczaisz się do odmów, ciężko Ci będzie walczyć o zdobycie linków.

Pamiętaj, że samą erudycją i dobrymi zdolnościami negocjacyjnymi nie uda Ci się zapewnić linkowania zewnętrznego. Najważniejszą rzeczą jest content wysokiej jakości – taki, do którego właściciele innych stron będą z chęcią linkować.

Tags: ,