Co jest najlepsze dla Google? Kilka przydatnych porad

Podfoldery czy pliki?

Kolejna sporna kwestia, nad którą pozycjonerzy debatują od lat. Moja rada jest natomiast niezwykle prosta ? zapomnij o tym! Czasami korzystam ze subfolderów, czasami natomiast z plików. Przez wiele lat zbierania doświadczenia w branży SEO doszedłem do wniosku, że nie da się wskazać rzeczywistych korzyści (w kategoriach optymalizacji i pozycjonowania) korzystania albo z jednego albo z drugiego rozwiązania. Wiele CMS-ów w dzisiejszych czasach korzysta z subfolderów w swoich ścieżkach plików, więc myślę, że Google świetnie potrafi sobie z nimi poradzić 😉

Kiedyś preferowałem pliki typu .html kiedy budowałem stronę od podstaw ? wyobrażałem sobie bowiem, że są one końcową granicą dla wyszukiwarek internetowych natomiast wszelkiego rodzaju katalogi kolekcją stron. Wydawało mi się, że subfolder stron dłużej będzie zdobywał zaufanie botów wyszukiwarkowych niż pojedyncze pliki co przez wiele lat odbijało się czkawką na moich praktykach pozycjonerskich.

Chociaż w przeszłości katalogi mogły być traktowane inaczej niż bezpośrednie odnośniki do plików, to obecnie nie powinno to mieć większego znaczenia. Niektórzy przekonują, że według nich strony znajdujące się w podfolderach są trochę dłużej indeksowane niż bezpośrednie odnośniki do witryn .html.

Ludzie wiele mówią o zaufanych domenach jednak nie wspominają, że część z nich może cieszyć się delikatnie mniejszym zaufaniem. Google traktuje podfoldery… inaczej. Przynajmniej jeszcze jakiś czas temu. Niektórzy twierdzą, że w mapie folderów nie powinno schodzić się głębiej niż do 4 levelu ? osobiście jednak nigdy nie odczuwałem tutaj większych problemów.

W 2013 roku raczej nie masz powodów do obaw ? istnieją o wiele ważniejsze elementy optymalizacji stron niż rozmieszczenie plików strony na serwerze 😉

Co jest lepsze dla Google? PHP, HTML albo ASP?

Szybkie pytanie, szybka odpowiedź ? Google to tak naprawdę nie obchodzi! Jeżeli mamy do czynienia z plikiem, który przeglądarka jest w stanie wyrenderować i odtworzyć wtedy roboty wyszukiwarkowe nie będą miały z tym większego problemu.

Osobiście jestem zwolennikiem PHP i płaskich dokumentów łatwiej jest je bowiem uzupełnić o kodowanie serwerów, czy też dodatkowych funkcji, o których w HTML można tylko pomarzyć.

Czy trzymanie się standardów W3C dla HTML/CSS wspiera SEO?

Czy Google wyrankuje stronę wyżej w wynikach wyszukiwania dlatego, że posiada dobrze stworzonym, prawidłowy i estetyczny kod? Odpowiedź jak zwykle jest tutaj niejednoznaczna ? osobiście testowałem to w małej skali i osiągałem całkowicie rozbieżne rezultaty.

Niektórzy twierdzą, że Google wcale nie zwraca uwagi na to, czy Twoja strona posiada dobrze napisany kod HTML oraz CSS. Powinno to być jasne jak słońce ? sprawdzając pierwsze lepsze witryny z topowych miejsc wyszukiwania pod danymi frazami na pewno znajdziemy w ich kodach błędy. Tworzenie stron z przejrzystym kodem jest na pewno fajne, jeżeli jednak witryna posiada kilku autorów lub developerów wtedy staje się to trochę uciążliwe.

Kiedy jednak strona jest tak źle zaprojektowana, że nawet przeglądarka ma problem z jej właściwym wyświetleniem wtedy może pojawić się problem!

W miejscach gdzie jest to możliwe, szczególnie przy tworzeniu nowej witryny, staraj się zadbać przynajmniej o minimalny poziom przejrzystości i schludności kodu, tak aby był kompatybilny z wszystkimi przeglądarkami. Jeżeli kod HTML i CSS zostanie zapisany poprawnie wtedy na pewno Twoja strona na tym nie straci i możliwe, że nawet odrobinę zyska.

Poprawny CSS i HTML to podstawa dobrej optymalizacji stron internetowych ? może nie bezpośrednio pod wyszukiwarki internetowe, ale przynajmniej pod potrzeby użytkowników (niektórzy naprawdę sprawdzają estetykę kodu strony!)

Tags: ,