Co musisz wiedzieć o meta keywords?

Całe bastiony nieuczciwych i działających pod przykrywką czarnego kapelusza SEO przedsiębiorstw będą próbowały wmówić Ci jak ważną rolę odgrywa znacznik meta keywords w kodzie HTML. Jeżeli ktoś marnuje na niego swój cenny czas, wtedy marnuje jednocześnie pieniądze swoich klientów.

W strukturze HTML zapis ten wygląda następująco:

 

<meta name=?keywords? content=?SEO, optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe, pozycjonowanie?>

Osobiście mam dla Ciebie jedną i najważniejszą radę dotyczącą meta keywords, które podobnie jak tag title (dowiedz się jak tworzyć wartościowe tytuły stron) znajdują się w sekcji <head></head> każdej strony ? zapomnij o nich!

Bazując na optymalizacji meta-keyword i licząc, że pozwoli osiągnąć wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania pod konkretne frazy znajdujesz się w dużym błędzie. Jeszcze kilka lat temu może i miały one jakieś znaczenie, ale obecnie Google i Bing całkowicie ignorują meta keywords albo przynajmniej nie nadają im jakiejkolwiek wagi podczas oceniania i kategoryzowania witryn. W przypadku Yahoo sytuacja może wyglądać trochę inaczej ? musisz mi jednak uwierzyć na słowo. SEO ma o wiele więcej ciekawszych zadań do wykonania niż martwienie się tą bezsensowną linijką kodu.

Nie przeczę, że 10 lat temu nie miały one żadnego znaczenia. Doskonale pamiętam tysiące wątków na forach internetowych i poradniki jak tworzyć meta tagi ? z przecinkami, spacjami, przy poszukiwaniu odpowiedniej ilości znaków. W dzisiejszych czasach możesz o nich całkowicie zapomnieć ? chcąc zoptymalizować swój kod bez mrugnięcia okiem usuń znaczniki <meta name=?keywords?>.

Więcej problemów niż pożytku                 

Załóżmy, że uruchomiłeś nową witrynę. Na stronie startowej ustawiasz meta tagi dla 20 słów kluczowych, pod które chcesz ją pozycjonować. Na pewno nie ma to nic wspólnego z optymalizacją ? Google po analizie zaledwie trzech linijek kodu Twojej strony będzie miało możliwość zakopania Cię w czeluściach indeksu, a konkurencja od razu dowie się pod co pozycjonujesz oraz jakie cele chcesz osiągnąć w ogólnym rankingu…

Jeżeli ludzie przestaliby korzystać z meta tagów i nadużywać ich przy każdej okazji, może Google ponownie zaczęłoby zwracać na nie uwagę. Na chwilę obecną meta keywords?ami nie powinieneś zaprzątać sobie głowy i nie zwracać na nie uwagi.

Tags: