Czy tylko pierwszy link ma znaczenie?

Jednocześnie można zapytać, czy drugi odnośnik na danej stronie jest brany pod uwagę? A zarazem kolejne z nich?

Jedną z najbardziej interesujących dyskusji w ostatnim czasie jeżeli chodzi o społeczność SEO jest próba ustalenia, które odnośniki Google traktuje jako linki na Twojej stronie. Niektórzy uważają, że im hiperłącze znajduje się wyżej w kodzie tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie policzone. Jeżeli jedna strona posiada więc dwa te same linki to jedynie ten pierwszy zostanie uznany?

Przykładowo biorąc pod uwagę linki wewnętrzne ? jeżeli z jednej podstrony będę w dwóch miejscach linkował do tej samej podstrony ? jaki będzie efekt? A może Google przeczyta anchory dopisane do obydwu odnośników, a ja osiągnę z tego korzyści szczególnie kiedy opisy w przypadku obu są oryginalne?

Problem jest naprawdę interesujący. Jeżeli bowiem w kodzie wyżej znajduje się część nawigacyjna strony, wtedy linki umieszczone bezpośrednio w tekście nie posiadają teoretycznie żadnej wartości. Wiele osób uważa, że linki umieszczone w treści są ignorowane lub przynajmniej oceniane bardzo nisko.

Osobiście jestem zdania, że nie posiadają żadnej wartości. Czy to oznacza, że umieszczając panel nawigacyjny w strukturze kodu poniżej miejsca na treść pozwoli mi zmienić ten efekt? Najprawdopodobniej.

Linki i tagi kanoniczne ? jak z nich korzystać?

Linki kanoniczne to nic innego a informacje zawarte w strukturze strony internetowej, które przekazują robotom wyszukiwarkowym informacje o właściwym adresie danej strony. Link kanoniczny używany jest w ramach jednej domeny i pozwala wyeliminować wielokrotne powtarzanie informacje o tej samej stronie w wyszukiwarkach. Co możemy przez to rozumieć? Między innymi tyle, że jedna podstrona powinna mieć wyłącznie jeden adres internetowy.

Swoją opinią na ten temat postanowił podzielić się między innymi Matt Cutts z Google udzielający paru porad na temat tagu rel=?canonical? (mówiąc dokładniej elementu kanonicznego w odnośniku), wspieranego obecnie przez trzy największe wyszukiwarki. Google, Yahoo! oraz Bing zgodziły się pracować razem i połączyć swoje siły w celu redukcji powielanych treści na większych i bardziej kompleksowych stronach w efekcie używania tagów kanonicznych.

Przykładowy tag kanoniczny pochodzący z bloga Google Webmaster Central:

<link rel=?canonical? href=?http://www.example.com/product.php?item=swedish-fish? />

Możesz umieć ten tag w sekcji head adresów url zawierających powieloną treść jeżeli dojdziesz do wniosku, że jest to niezbędne.

W dzisiejszych czasach polecałbym korzystanie z linków kanonicznych w przypadku każdej podstronywojej domeny. Czy rel=?canonical? to bardziej wskazówka, czy kierunek?

Według Google jest to wskazówka, którą boty wyszukiwarkowe zawsze wykorzystują. Biorą pod uwagę nasze preferencje, w połączeniu z innymi sygnałami i obliczają wartość najlepszej jakościowo podstrony, która następnie zostanie wyświetlona w wynikach wyszukiwania.

Czy można użyć relatywnej ścieżki do określenia linku kanonicznego ? przykładowo <link rel=?canonical? href=?product.php?item=swedish-fish? />?

Tak, ścieżki relatywne są rozpoznawalne tak jak moglibyśmy się tego spodziewać po tagu <link>. Oprócz tego jeżeli umieszczasz w swoim dokumencie odnośnik <base> ścieżki relatywne zostaną zachowane w odniesieniu do głównego adresu URL.

Czy link kanoniczny musi być dokładną kopią treści?

Google dopuszcza w tym zakresie drobne różnice. Przykładowo w zakresie tabeli produktów. Należy jednocześnie pamiętać, że robot wyszukiwarkowy może przeanalizować treści powielone i oryginalne w różnych okresach czasów ? ewentualnie wyszukiwarka może widzieć więc różne wersje treści. Nie jest to żadnym problemem.

Co dzieje się w momencie kiedy rel=?canonical? zwraca błąd 404?

Nie powinno to być większym problemem, lepiej jednak kiedy linki kanoniczne kierują pod istniejące adresy.

Co w przypadku gdy rel=?canonical? nie został jeszcze zaindeksowany?

Podobnie jak wszystkie publiczne treści w Internecie roboty wyszukiwarkowe starają się przeanalizować wyznaczone kanoniczne URL najszybciej jak to możliwe. Kiedy zostaną zaindeksowane automatycznie brana jest pod uwagę wskazówka canonical.

Czy rel=?canonical? może zostać przekierowany?

Tak, możliwe jest określenie adresu URL, który przekierowuje do kanonicznego URL. Google dokona normalnego przekierowania, a następnie spróbuje zaindeksować stronę.

Co zrobić w przypadku sprzecznych oznaczeń rel=?canonical??

Algorytm Google i innych wyszukiwarek jest raczej wyrozumiały. Może śledzić łańcuchy kanoniczne, ale zdecydowanie zalecana jest aktualizacja odnośników do punktu z jednym linkiem kanonicznym w celu zapewnienia najlepszych rezultatów.

Czy link tag może zostać wykorzystany w celu zasugerowania kanonicznego adresu URL na całkowicie innych domenach?

Odpowiedź brzmi: tak! Google wspiera obecnie rozwiązania rel=?canonical? pomiędzy domenami.

Tags: , , ,