Czynniki lokalne mające wpływ na SEO

Jeśli masz lokalną firmę, sprzedajesz produkty lub usługi, musisz pomyśleć o lokalnych rankingach Twojej strony internetowej. Optymalizacja lokalna pomoże Ci utrzymać się na szczycie wyników wyszukiwania w Twojej lokalizacji. Jako że w wielu przypadkach Google pokazuje lokalne wyniki na pierwszym miejscu, musisz się upewnić, że wyszukiwarka wie gdzie jesteś zlokalizowany. W poniższym artykule krótko przedstawię wszystkie rzeczy jakie możesz zrobić by poprawić wiedzę Google na temat lokacji Twojej firmy, co oczywiście zwiększy szanse na pojawienie się w lokalnych rankingach.

Samo Google mówi o lokalnych rankingach w poniższych kategoriach:

  • Adekwatność: czy jesteś odpowiednim wynikiem wyszukiwania dla użytkownika? Czy Twoja strona odpowiada temu czego on szuka?
  • Dystans: jak daleko jesteś zlokalizowany? Jeśli jesteś adekwatny i znajdujesz się niedaleko, otrzymasz dobry ranking.
  • Renoma: dotyczy tego jak dobrze znana jest twoja firma. Więcej na ten temat napiszę poniżej.

Dane adresowe

Jeśli masz lokalny biznes i obsługujesz głównie osoby z Twojej okolicy, musisz podać poprawnie swój adres. Najlepiej skorzystać z narzędzia JSON-LD, dzięki temu podasz swoje dane adresowe w najwygodniejszy dla wyszukiwarek sposób. W ten sposób pokryjesz jeden z wyżej wymienianych punktów: dystans. Im bliżej będziesz użytkownika, tym wyżej w wynikach wyszukiwania się znajdziesz.

Google My Business

Bez tego nie da się dobrze tworzyć lokalnego SEO. Musisz zarejestrować się w Google My Business, dodać wszystkie swoje lokacje, zweryfikować je oraz udostępnić zdjęcia. Usługa pozwala również na dodawanie recenzji użytkowników. Pozytywne opinie pomagają ocenić jakość Twoich usług przez nowych klientów i samo Google.

Po otrzymaniu recenzji dobrze jest na nie odpowiedzieć i podziękować. Jednak – jak podpowiada samo Google – w odpowiedziach bądź przyjacielem, nie sprzedawcą.

Identyczne dane teleadresowe na stronie i w Google My Business

Nawet jeśli Twoje przedsiębiorstwo znajduje się w różnych lokalizacjach, musisz zamieścić główne dane (nazwa, adres, nr telefonu) takie same na swojej stronie internetowej co w Google My Business. Tylko w ten sposób wyszukiwarka będzie mogła dobrze połączyć je ze sobą. Dodaj swój główny adres na każdej podstronie (dla lokalnego przedsiębiorstwa to przecież najważniejsza informacja). Dla innych lokalizacji utwórz podstronę i wymień na niej wszystkie oddziały.

Kwestia Facebooka

W przypadku Facebooka zasady są dokładnie takie same co w Google My Business. Stwórz swój fanpage na Facebooku, dodaj wszystkie potrzebne informacje. Tu również użytkownicy mogą zostawiać recenzje, odpowiadaj podobnie jak w powyższym przypadku.

Oznaczenia w mediach społecznościowych

Ludzie rozmawiają o lokalnych produktach i usługach w mediach społecznościowych. Twoja firma może być oznaczana w postach na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Wszystkie te oznaczenia i zameldowania również są ważne dla Google. Wyszukiwarka podchwytuje pozytywne i negatywne reakcje, co wpływa na lokalny ranking. Jeśli dużo osób o Tobie mówi, znaczy, ze jesteś popularny i rośnie Twoja renoma.

Optymalizuj content pod lokalne rankingi

Google nie oceni Twojej strony pod daną frazę kluczową jeśli nie będzie się ona na niej znajdować. Prościej nie można tego ująć. Jeśli Twoja firma znajduje się w danym mieście, prawdopodobnie stoi za tym jakiś powód. Napisz o tym. Powody mogą być oczywiście różne:

  • Urodziłeś się tu lub przeprowadziłeś i pokochałeś to miasto
  • Jest blisko do morza, więc możesz mieć świeże ryby
  • Twój biznes odzwierciedla regionalny duch miasta
  • W okolicy nie ma podobnych usług, więc jesteś najlepszym wyborem

Powodów może być dużo. W treści na stronie możesz napisać ciekawą historię, która na pewno zaintryguje potencjalnych klientów. Umieszczenie wybranych słów kluczowych polepszy Twoją pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Tags: , ,