Pracujący dla MaxCDN ? David Henzel ? został przepytany ostatnio przez chłopaków z Search Engine Journal dlaczego warto korzystać z sieci wymiany treści (popularnych CDNów) w celu jak najlepszej dystrybucji contentu.
Dlaczego witryna internetowa może w ogóle potrzebować takich rozwiązań jakimi są CDNy? Przede wszystkim pozwalają one zapobiec wysypaniu się strony kiedy odbiera ona naprawdę bardzo duży ruch z otoczenia. David Henzel wyjaśnia jak CDNy pozwalają zarządzać ruchem w poniższym materiale wideo (wymagana znajomość angielskiego):
- Strony generujące dużą ilość ruchu potrzebują rozwiązań typu CDN w celu skalowania trafficu. Przykładowo jeżeli nagle Twoja strona jest odwiedzana przez sporą ilość ludzi to istnieje spore ryzyko, że po prostu padnie. Korzystając z usług CDN masz natomiast pewność, że ruch zostanie rozłożony i witryna będzie działała płynnie.
- CDN tworzą serwery znajdujące się w różnych miejscach na świecie i wykorzystywane są do hostowania Twoich treści ? dzięki temu niezależnie od tego czy użytkownik znajduje się w Europie, Ameryce, czy Azji zawsze może liczyć na szybki dostęp do treści.
- MaxCDN, którego przedstawicielem jest wypowiadający się na powyższym materiale David Henzel posiada obecnie ponad 15 lokalizacji swoich serwów na wszystkich kontynentach.
- Z Usług CDN korzystają zarówno duzi, instytucjonalni klienci jak nawet niewielcy blogerzy, którzy mogą paść ofiarą wykrzaczenia strony w przypadku nagłego napływu trafficu z mediów społecznościowych lub stron takich jak digg.
- CDNy są niezwykle łatwe w zaimplementowaniu, szczególnie w przypadku WordPressa. Istnieje wiele różnych pluginów, między innymi W3 Total Cache, który instaluje się zaledwie kilka minut.
Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z CDNami to krótki wyciąg z Wikipedii, który na pewno pomoże Ci zrozumieć czym są i na jakiej zasadzie działają:
Content delivery network (CDN)(ang.) – duży rozproszony system serwerów rozmieszczonych w wielu centrach danych w Internecie. Celem CDN jest udostępnianie zawartości o wysokiej dostępności i wydajności końcowym użytkownikom.