Projektowanie grafiki 3D - wizualizacje 3D

Jedną z dziedzin grafiki komputerowej jest grafika trójwymiarowa, czyli 3d. Zajmuje się przede wszystkim wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Do jej tworzenia używa się wielu programów komputerowych, które działają w różnych systemach operacyjnych i na wielu platformach sprzętowych. W zależności od zapotrzebowania stosuje się programy do tworzenia i obróbki scen trójwymiarowych lub oprogramowanie do generowania trójwymiarowego obrazu czy animacji z jednoczesnym nakładaniem tekstur i efektów świetlnych.

Grafika 3d może być stosowana w celu wizualizacji prostych przedmiotów na potrzeby ich prezentacji przez producentów. Jak i do bardziej skomplikowanych wizualizacji budynków czy stoisk reklamowych. Przedstawiony w tej postaci trójwymiarowy obraz trafia do wyobraźni odbiorcy, dając mu realistyczne przedstawienie produktu końcowego. Grafika trójwymiarowa proponuje również duże możliwości pod względem tworzenia animacji procesów produkcyjnych, filmów instruktażowych i szkoleniowych, ale też typowo rozrywkowych, w grach komputerowych, lub na potrzeby stron internetowych. Szczególnie w przypadku tworzenia stron www dla firm animacja trójwymiarowa nabiera wyjątkowego znaczenia, dodając im nie tylko atrakcyjności wizualnej, ale także podkreślając poziom prezentowanego profesjonalizmu.

Jak powstaje trójwymiarowy obraz?

Pierwsza faza realizacji trójwymiarowej wizualizacji obiektu to stworzenie siatki geometrycznej w przestrzeni trójwymiarowej. Obiekt może być budowany z płaskich trójkątów i czworokątów o wspólnych krawędziach i wierzchołkach. Tworzy się w ten sposób proste bryły, ewentualnie przybliża bardziej skomplikowane obiekty. Siatka geometryczna to w rzeczywistości zbiór wierzchołków w przestrzeni wirtualnej. Dopiero na nią nanosi się odpowiednie materiały, by obiekt stał się widoczny. W animacji komputerowej wykorzystuje się często technikę motion capture, polegającą na nagrywaniu ruchu człowieka. Przeniesienie nagranych ruchów na sztuczne postacie nadaje im naturalność poruszania się, trudną do uzyskania klasycznymi metodami stosowanymi w animacji.

Obiekty trójwymiarowe mogą również zostać stworzone w procesie modelowania przez człowieka, natomiast wszelkie efekty, jak deszcz, śnieg, dym są modelowane technikami komputerowymi. Przy powstawaniu trójwymiarowego modelu duże znaczenie ma również oświetlenie, jego prawidłowe dobranie znacząco wpływa na końcowy efekt wizualizacji. Dobierając parametry wirtualnego oświetlenia bierze się pod uwagę między innymi umiejscowienie modelu, szczególnie fakt, czy znajduje się on wewnątrz czy na zewnątrz obiektu. Duże znaczenie ma również pora roku i warunki atmosferyczne, w jakich odbywa się prezentacja, przynajmniej, jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne. Oprócz zdefiniowania światła, powierzchniom obiektów nadaje się fakturę i kolor. Obrazy trójwymiarowe tworzy się głównie w technice rastrowej, same szkice natomiast przedstawia się na ogół wektorowo.

Nasza firma proponuje Państwu kompleksową ofertę multimedialną, w zakres której wchodzi również grafika 3d. Zapraszamy do kontaktu.