Gdy przeprowadzasz audyt dużej strony internetowej, mogą na niej znajdować się tysiące błędów. W jaki sposób się nimi zająć? Polecam korzystanie z narzędzia Site Crawl, stworzonego przez jednego z największych graczy w branży pozycjonowania – Moz.com. W poniższym artykule opiszę podstawy działania tego programu.
Zacznij od krytycznych błędów
Niektóre problemy na stronie mogą doprowadzić do tego, że crawler (nie tylko z tego artykułu, ale również ten wyszukiwarki) nie da rady dotrzeć do części zawartości na Twojej stronie. W zakładce „Critical Crawler Issues” znajdziesz wszystkie błędy dotyczące błędów 5xx, 4xx i przekierowań do 4xx. W końcu nikt raczej nie przekierowuje do błędu 404 z własnej woli. To tymi problemami powinieneś zająć się w pierwszej kolejności.
Znajdź balans między ilością a ważnością
Podczas zajmowania się poprawą technicznego SEO, musimy skupić się na balansie między szkodliwością a istotnością. Nie znam Twojej strony, ale zazwyczaj zajmuję się w pierwszej kolejności błędami 404, a dopiero potem usuwaniem duplikatów. Co jednak w przypadku, gdy masz kilkanaście błędów 404, a kilkaset duplikatów? Wtedy priorytety mogą wyglądać inaczej.
W Site Crawl zastosowano algorytm ustawiający problemy według priorytetów. Bierze pod uwagę szkodliwość danego problemu oraz liczbę wystąpień. Na tej bazie sugeruje kolejność naprawiania. Oczywiście, nie trzeba się z nim zgadzać w stu procentach, jest to jednak dobra wskazówka co do kolejności działań.
Rozwiąż problemy na wielu stronach jednocześnie
Jest jeszcze jedna zaleta walki z problemami z dużą liczebnością. W wielu przypadkach może się okazać, że da się rozwiązać setki, a nawet tysiące problemów kilkoma kliknięciami myszy. Należy myśleć taktycznie, w ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze.
Powiedzmy, że na stronie masz 200 podstron z brakującymi opisami meta. Zajrzyjmy w strukturę tych stron. Okazuje się, że wiele z nich to kategorie wpisów. W takich przypadkach wystarczy użyć odpowiedniego filtru w Site Crawl. Nagle może się okazać, że 100 z występujących błędów właśnie zniknęło.
Zanurz się w statystyki
Jeśli nie możesz znaleźć w szybki sposób żadnych schematów lub już rozwiązałeś największe problemy, co dalej? Naprawianie tysięcy podstron jedna po drugiej ma sens tylko wtedy, jeśli mają one jakąkolwiek wartość.
Na szczęście można posortować błędy według Page Authority (punktowy ranking podstrony) oraz głębokości crawlu (odległość podstrony od strony głównej w kliknięciach). Dzięki temu możesz w szybki sposób znaleźć najbardziej kluczowe strony, od których należy zacząć naprawianie.
Monitoruj sytuację na bieżąco
Po naprawieniu strony nie pora spocząć na laurach, należy w miarę na bieżąco sprawdzać stan swojej strony internetowej. Jeśli będą się pojawiać pojedyncze błędy, to nic dziwnego. Największą uwagę należy zwracać na nagłe skoki liczby błędów. Oznacza to, że podobnie jak w jednym z punktów powyżej, doszło do masowego pojawienia się identycznego błędu na wielu podstronach.
Każdy nowy problem zostaje w Site Crawl oznaczony znaczkiem „New”. Dzięki temu nie przegapisz nowych problemów, szczególnie na ważnych podstronach.
Pamiętaj, że stałe dbanie o jakość Twojego technicznego SEO jest kluczowe do wysokiej pozycji w rankingach wyszukiwania. Bez tego nigdy nie uda Ci się osiągnąć sukcesu w SEO. Polecam sprawdzanie strony internetowej co najmniej raz w miesiącu, dzięki temu nie będziesz zaskoczony nagłym spadkiem pozycji w wyszukiwarce.