Gdy mam do czynienia z SEO i marketingiem, uwielbiam szybkie i łatwe rozwiązania. Całe szczęście istnieje kilka technik SEO, które przy małym nakładzie energii generują dobre rezultaty. Jednym z takich rozwiązań jest stworzenie mapy strony w formie XML.
Choć brzmi to skomplikowanie, stworzenie takiej mapy strony przy użyciu odpowiednich narzędzi to tak naprawdę kwestia kilku minut. Nie musisz umieć programować, jedynie kliknąć odpowiednie opcje w programach.
Czym jest mapa strony XML?
Podstawową kwestią jest wyjaśnienie, co tak właściwie chcemy stworzyć. Mapa strony XML to po prostu uporządkowana lista URL Twojej strony. Stąd nazwa „mapa strony”. Pokazuje ona skład strony oraz jej strukturę. W prosty sposób przedstawia Twoją stronę, dzięki czemu łatwo się w niej połapać.
Jaki cel ma tworzenie mapy XML?
Wyszukiwarki internetowe korzystają z algorytmów organizujących i strukturyzujących informacje zamieszczane w sieci. Czytają one każdy rodzaj informacji. Jednak mapa strony XML jest wyjątkowo łatwa do odczytania dla algorytmów, dzięki czemu jest również lepiej oceniana w rankingach SEO.
Dla algorytmów mapa strony XML jest po prostu swego rodzaju spisem treści, łatwym do przeczytania i przetworzenia. Dobrze zbudowana mapa strony może nawet więcej.
Mapy strony mogą przekazywać przeglądarkom informacje na temat aktualizacji stron, częstotliwości tych aktualizacji, relatywnej ważności poszczególnych podstron oraz podać informacje o zawartości ukrytej głęboko w jej strukturze.
Korzyści z posiadania mapy strony XML
- Mapa każe Google przeskanować Twoją stronę
- Mapa powie co dokładnie ma indeksować Google z Twojej strony
- Mapa przekaże Google informacje na temat zawartości strony
- Mapa powie Google kiedy zaktualizujesz zawartość (dzięki czemu w najnowszych rankingach możesz znaleźć się wyżej)
- Mapa powie Google jak często zawartość będzie aktualizowana
- Mapa powie Google, która treść jest istotniejsza od reszty
- Mapa pozwala na natychmiastową indeksację Twojej strony
- Mapa pomaga obejść trudności związane z wewnętrznym linkowaniem na stronie
- Mapa pozwala na lepszą indeksację tworzonych treści
- Mapa przyspiesza skanowanie Twojej strony przez boty Google
- Mapa pozwala pokazać Google wszystkie podstrony, nawet te które są głęboko ukryte w architekturze strony i normalnie nie byłyby zindeksowane tak szybko
Tworzenie mapy strony XML przy pomocy Screaming Frog
Możesz skorzystać ze Screaming Forg niezależnie od tego jaka jest Twoja stron internetowa. Nie ma znaczenie CMS z którego korzystasz, rozmiar strony, jej wiek ani nic innego. W zasadzie nie potrzebujesz nawet być właścicielem danej strony by stworzyć jej mapę.
Screaming Frog jest darmowy dopóki Twoja strona ma mniej niż 500 podstron. Jeśli jest większa, musisz kupić płatną licencję, która wynosi około 800 zł rocznie.
W zależności od tego, jak duża jest Twoja strona, operacja indeksacji wszystkich podstron zajmie od kilku minut do kilku godzin. Po zakończeniu procesu należy kliknąć opcję stworzenia mapy strony XML. W kolejnych krokach wybierasz, które podstrony mają znaleźć się w mapie strony. W zależności od preferencji możesz wybrać, czy mają zostać dołączone strony z kanonikalami, te z tagiem „Noindex”, materiały podzielone na podstrony itp.
Jeśli korzystasz ze strony opartej na WordPressie, prostszym sposobem będzie skorzystanie z pluginu Yoast, jest to darmowa opcja do indeksowania stron i tworzenia map XML.
Dodawanie mapy strony XML do Google
Niezależnie od tego, czy korzystałeś z Yoast, Screaming Frog czy jakiegokolwiek innego rozwiązania, mapę strony musisz wysłać do Google. Aby to zrobić, należy wejść na Google Search Console, wybrać swoją stronę internetową i z lewej strony kliknąć Crawl->Sitemaps. Następnie klikasz opcję „Add Sitemap”. Już po kilku minutach przetwarzania otrzymasz raport dotyczący swojej strony. Gotowe!
W mniej niż godzinę możesz znacznie poprawić jakość swojego SEO. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to właśnie nadeszła najwyższa pora!