Jak zbudować efektywną i trwałą strategię SEO?

Wiele osób używa wymiennie pojęć strategia i taktyka. Nie mogą się oni bardziej mylić. Strategia jest zestawem celów długoterminowych, których nie da się wykonać bez pomocy taktyki. Taktyka to zestaw małych kroków w kierunku spełnienia założeń strategii. Strategia bez taktyki jest błądzeniem z nosem w chmurach – taktyka bez strategii to jak chodzenie bez kompasu po ciemnym lesie.

Powyższe rozróżnienie powinno być jasne szczególnie dla osób zajmujących się SEO oraz marketingiem internetowym. Strategia SEO to długoterminowy zestaw celów, których nie da się osiągnąć za jednym zamachem. Do tego posłużą nam poszczególne działania, metody, narzędzia, w skrócie – zestaw taktyk krótkoterminowych.

Sprzedawanie strategii SEO

Nieważne czy jesteś częścią agencji marketingowej, konsultantem, czy masz własną działalność gospodarczą – sprzedanie gotowej strategii SEO innym osobom potrafi być ciężką sprawą. Jako SEOwiec jesteś częściowo uzależniony od osób z innych branży – deweloperów, copywriterów, menedżerów, działu marketingu itp. Wszyscy oni mają ustawione swoje cele. Dodając do tego SEO całość robi się bardziej złożona.

Często zdarza się, że pojawiamy się w firmach, które mają już stworzoną całą strategię marketingową, zanim mogłeś porządnie wziąć się za SEO. Ciężko wpasować się w takie towarzystwo z butami i rozwalić (w ich mniemaniu,  tak naprawdę zoptymalizować) budowaną z wielkim trudem strategię.

Specjalista SEO poza umiejętnościami typowo branżowymi musi również być dobry w komunikacji, żeby móc przedstawić swoje racje w sposób nikomu nie ubliżający. Dobry SEOwiec wie jak podejść do istniejących celów firmy i wokół nich zbudować strategię, bez mocnego naruszania dotychczasowych fundamentów. Jeśli zrobi to zgrabnie, cała reszta firmy będzie bardziej skłonna do współpracy.

Zanim przedstawisz strategię

Gdy już wpadniesz w wir pracy, najpierw musisz dojść do porozumienia ze swoimi klientami/przełożonymi. Najlepiej przedstawić im swoją strategię długoterminową za pomocą prostej mapy myśli z przedstawionymi najważniejszymi punktami. W ten sposób łatwiej zobrazować kompleksowość swojej strategii oraz przedyskutować ją z osobami decyzyjnymi.

Co powinno znaleźć się na takiej mapie myśli? Moim zdaniem warto rpzedstawić poniższe elementy:

  • Detale dotyczące czasu w którym chcesz osiągnąć poszczególne cele
  • Detale dotyczące działania branży SEO
  • Współpraca z marketingiem
  • Detale konkurencyjne
  • Detale dotyczące produktów i usług
  • Obecna widoczność w wynikach wyszukiwania
  • Demografia i profil odbiorców
  • Detale dotyczące ścieżki, którą przechodzi konsument

Tworzenie szczegółowej strategii

Na tym etapie powinno już się przystąpić do opracowania gotowej strategii. Pamiętaj, żę stratefia jest planem. Składa się z kroków, zależności oraz spojrzenia przyszłościowego. Warto, żebyś zarówno Twój team oraz klient widzieli strategię w formie wizualnej, a nie tylko konceptualnej. Wybierz cokolwiek chcesz – Excela, PowerPointa, Prezi czy Worda, po prostu dobrze przedstaw swoje cele.

Gotowa strategia może oczywiście zostać poddana rewizji. Każdy, któ będzie elementem strategii SEO powinien mieć możliwość wprowadzenia pewnych poprawek w istniejącym planie, o ile potrafi je oczywiście uzasadnić.

Zrozumienie kluczem do sukcesu

W stworzeniu strategii SEO niezwykle ważne jest zrozumienie kilku kwestii dotyczących przedsiębiorstwa, dla którego pracujesz. Po pierwsze, należy zrozumieć swojego klienta. Jaki jest cel firmy? Jakie są jej główne wartości? Jaką mają misję? Jak wygląda kultura korporacyjna w firmie?

Następnie należy przyjrzeć się i zrozumieć cele firmy, o ile są one sprecyzowane i szczegółowe (tutaj warto pamiętać, że cele powinny być SMART). W kolejnym kroku należy zrozumieć odbiorców, ich preferencje, demografię, styl życia. Dlaczego są zainteresowani produktami czy usługami danej firmy? W jaki sposób dokonują wyboru?

Na sam koniec należy przyjrzeć się konkurencji, poszukać możliwość osiągnięcią przewagi nad nią, znaleźć jej najmocniejsze i najsłabsze punkty. Dzięki tym punktom można zbudować strategię SEO nieoderwaną od rzeczywistości, lecz spójną z istniejącym szkieletem firmy.

Tags: , ,