Jedną z najprostszych metod poprawy optymalizacji Twojej strony internetowej jest szybka analiza nazw poszczególnych plików i części składowych, które ją Tworzą. Przed napisaniem tego krótkiego poradnika pozwoliłem sobie na mały wywiad środowiskowy dotyczący właśnie nazw plików i udało mi się odkryć, że Google przywiązuje im zdecydowanie zbyt wiele uwagi. Powinieneś więc dokładnie zastanowić się zanim umieścić coś na swojej stronie i zanim nazwiesz sam plik.
Spróbuj wpisać jakiekolwiek słowo kluczowe w wyszukiwarce a zauważysz, że nazwy plików również są podkreślane ? jest to prostym dowodem na to, że powinny zawierać właściwe słowa kluczowe.
Sposób nazywania plików
Nazwa każdego pliku powinna być krótka i jasna. Jeżeli da się umieścić słowo kluczowe to świetnie, jeżeli nie to nie róbmy tego na siłę! Nie korzystaj z nazw takich jak serwis.html lub praca.html. Jednak z pełnych opisów ? przykładowo serwis-komputerow.html.
Wszystko z umiarem ? doświadczenie pokazuje, że lepiej nie wychodzić poza 4 słowa. Jeżeli uda się zmieścić w nich dwa słowa kluczowe to będzie wręcz idealnie!
Przykłady nazewnictwa plików
Poniżej prezentuję wam listę kilku przykładów, które będą czytelne nie tylko dla robotów wyszukiwarkowych, ale również dla prawdziwych użytkowników:
- pilki-do-gry-slazenger.html
- pilki-do-gry-wimbledon.html
- pilki-do-gry-wilson.html
Zauważ, że słowa są tutaj oddzielane myślnikami zamiast dolnych belek. Zabieg ten nie został zastosowany bez przyczyny Google widzi bowiem:
zawierającą-słowo-kluczowe-nazwę jako ?zawierającą słowo kluczowe nazwę?
natomiast:
zawierającą_słowo_kluczowe_nazwę jako ?zawierającąsłowokluczowenazwę?
Rozszerzenia plików
O ile dla samych użytkowników rozszerzenia plików .html, .htm lub .php nie mają większego znaczenia. Jest to jedynie informacja dla serwera internetowego w jaki sposób przetworzona ma być strona. Niektórzy webmasterzy ukrywają rozszerzenia plików. Tak naprawdę nie daje to jednak ani lepszych, ani gorszych rezultatów.
O czym warto pamiętać?
Na sam koniec kilka wypunktowanych wskazówek, których powinieneś się trzymać podczas nazywania plików swojej strony. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o same części składowe witryny, ale również obrazki, materiały wideo i tym podobne!
- Nazwa powinna być krótka, prosta, opisowa i powiązana z treścią strony
- Wykorzystuj maksimum 4 słowa do opisu pliku ? najlepiej jeżeli pokrywają się z tytułem strony
- Oddzielaj wszystkie słowa myślnikiem a nie dolną belką
- Jeżeli mapa strony składa się z podkatalogów staraj się, aby ich nazwy były jak najkrótsze
- Upewnij się, że strona nie przekracza rozmiaru 101KB (chodzi o pojedynczy plik .html lub .php). Wszystko powyżej tej wartości jest po prostu ?ucinane? przez Google.