Upewnij się, że wszystkich Twoje strony linkują przynajmniej do jednej podstrony danej witryny.
Jest to jedna z pierwszych porad, którą usłyszałem rozpoczynając moją przygodę z SEO i uważam, że przez wszystkie kolejne lata zachowała w stu procentach swoją aktualność. Banalnie prosta i jednocześnie najważniejsza rzecz, o której wielu pozycjonerów notorycznie zapomina!
Oprócz tego sprawdzaj swoje strony w poszukiwaniu niedziałających linków! Są one tylko marnotrawstwem potencjału, a oprócz tego mogą wyrządzić sporą krzywdę całej witrynie. Google to przecież wyszukiwarka bazująca na odnośnikach ? jeżeli dany link nie działa, a Twoja strona pełna jest błędów 404 bardzo szybko możesz wypaść z wyścigu o najwyższą pozycję w rankingu.
Mówiąc o architekturze strony powinieneś pamiętać o jeszcze jednej ? niezwykle ważnej rzeczy:
Do swoich najważniejszych podstron umieszczaj dużą ilość linków wewnętrznych. Nie zapominaj o dobieraniu do nich oryginalnych anchorów oraz słów kluczowych w treści.
…Szczególnie jeżeli nie masz zbyt wysokiego PR na samym początku!
Czy mapa strony w XML jest niezbędna?
Na pewno niejednokrotnie spotykałeś się z opiniami:
Protokół XML posiada naprawdę szerokie zastosowanie i wspierany jest przez Google, Yahoo! oraz Microsoft.
Bzdury. Nie potrzebujesz mapy strony w XML, aby zoptymalizować witrynę pod Google! Zupełnie wystarczający jest właściwie skonstruowany system nawigacji. Początkującym pozycjonerom zalecam jednak tworzenie map stron w XML ? dzięki temu zdobywasz doświadczenie w korzystaniu z nowych narzędzi i czasami mądrze jest korzystać z tego rozwiązania.
Mapa strony XML to metoda, która pomoże wyszukiwarce internetowej (między innymi Google) odnaleźć i zaindeksować strony podpięte pod daną domenę. Czasami przydatne w przypadku bardzo dużych stron i witryn, na których treść zmienia się bardzo dynamicznie. Pamiętaj jednak, że nie jest to rozwiązanie wymagane.
- Upewnij się, że wszystkie Twoje strony linkują przynajmniej do jednej z podstron
- Często linkuj do najważniejszych stron, korzystając z różnych anchorów oraz fraz kluczowych wplecionych w tekst.
Pamiętaj, że Google potrzebuje linków, aby trafić do wszystkich stron Twojej witryny. Mapa strony to prosty sposób dla webmasterów, aby przekazać wyszukiwarce informacje o podstronach, które mogą zostać zaindeksowane. W swojej najprostszej formie mapa strony jest plikiem XML, w którym wypunktowana jest lista podstron z dodatkowymi informacjami metadata na temat każdej z nich. Dzięki temu roboty wyszukiwarkowe mogą dokładniej sprawdzić każdą z podstron.
Osobiście nie korzystam z map stron w XML zbyt często ? wychodzę z założenia, że podobne efekty osiągnę dzięki odpowiedniej ilości linków wewnętrznych oraz za sprawą czytnika RSS. Jako początkującemu pozycjonerowi radziłbym Ci jednak skorzystać z mapy stron XML ? listy najważniejszych podstron wchodzących w skład witryny.
Niektóre CMS-y automatycznie generując mapy XML. Oprócz tego możesz skorzystać z darmowych narzędzi do ich wygenerowania – http://www.xml-sitemaps.com/.