Nie oszukujmy się – jeśli masz kontakt z branżą dłużej niż kilka lat, to pamiętasz czasy gdy pozycjonowanie nie kojarzyło się zbyt dobrze. Wiele praktyk było delikatnie mówiąc nieuczciwych. Z czasem na szczęście Google zaczęło z tym walczyć, obecnie można otrzymać kary za złe praktyki w sieci, co źle się odbije na wizerunku promowanej marki. Niestety, nawet osoby wykonujące swoją pracę uczciwie oberwały rykoszetem od szarlatanów.
Spojrzenie na SEO jako ochronę marki
Ugruntowane marki swoją pozycję zasługują właśnie temu, że stawiają swoja markę na pierwszym miejscu. W takich przypadkach SEO wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku małej firmy. Strategia SEO musi oferować wsparcie dla ochrony obecnej pozycji marki i dalszego jej rozwoju. Nie ma na celu zwiększenia sprzedaży ani zdobycia potencjalnego ruchu.
Wyjaśnienie roli SEO w ochronie marki jest kluczowe dla zdobycia dużego klienta z ugruntowaną pozycją. W negocjacjach w pierwszej kolejności musisz przedstawiać się jako osoba chroniąca markę, a dopiero następnie jako potencjalne źródło większych przychodów. W przypadkach dużych firm o wiele łatwiej znaleźć szanse rozwoju marki niż zwiększenia sprzedaży, dlatego nie należy mylić priorytetów.
Dlaczego SEO jest krytyczne dla ochrony marki w sieci?
Gdy następnym razem będziesz przekonywał klienta lub pracodawcę do wdrożenia kampanii SEO w celu ochrony marki, nie zapomnij o zawarciu poniższych celów jako głównych punktów w dyskusji:
- Klienci szukający godzin otwarcia, numerów telefonów oraz prawidłowych informacji teleadresowych w przypadku fizycznego sklepu będą opierać się na informacjach znalezionych w Google. Brak przejrzystości i widoczności w sieci doprowadzi do powstania wyrwy na ścieżce prowadzącej do zakupu, co może negatywnie odbić się na wizerunku marki. Błędy w lokalnym SEO mogą nawet doprowadzić do tego, że klient wybierze inne rozwiązanie.
- Aplikacja mobilna firmy może poprawić ogólną jakość kontaktu klienta z Twoją marką. Oczywiście pod warunkiem, ze klient może bez problemu znaleźć oferowaną aplikację. Nawet gorzej, jeśli wpisując nazwę Twojej marki wyżej w proponowanych nazwach pojawi się aplikacja oferowana przez konkurencję.
- Wielkość wyszukiwań dla fraz kluczowych powiązanych z nazwą marki firmy lub frazy przekręcające jej nazwę mogą pomóc w znalezieniu potencjalnych szans kradnących Twój ruch. Mogą pojawić się osoby, które będą chciały skapitalizować część popularności Twojej marki i stworzą domenę zawierającą popularną literówkę czy przekręconą nazwę. Klienci mogą zrazić się do marki, nawet jeśli firma nie miała żadnego udziału w oszustwie.
- Wyszukiwanie na stronie działa tak samo jak zewnętrzny silnik wyszukiwarki. Dobrze wyszkolony zespół SEO może ocenić i przeprowadzić ewaluację fraz kluczowych wpisywanych na stronie w celu znalezienia wszelkiego rodzaju luk w contencie. W ten sposób można usunąć wszelkie luki w korzystaniu ze strony i ułatwić ścieżkę płynącą do zakupu, co pozytywnie wpłynie na markę.
- SEO nie ogranicza się do Google, Bing i Yahoo. Wszędzie gdzie jest zaangażowane pole wyszukiwania czy mikrofon z możliwością zadawania pytań, można wydobyć cenne informacje przydatne w rozbudowaniu strategii SEO. W ten sposób można znaleźć kolejne sposoby na zwiększenie widoczności oraz renomy marki.
- Programy afiliacyjne są dobrym źródłem zarobku, ale mogą działać jeszcze lepiej. Dużym plusem programów afiliacyjnych jest fakt, że nie wymagają one właściwie żadnego wysiłku ze strony firmy, cała praca jest wykonywana przez osoby trzecie w zamian za procent zysków. SEO może pomóc zespołom afiliacyjnym lepiej dotrzeć do klienta i jeszcze bardziej zwiększyć sprzedaż, a przy okazji można sprawdzić, czy przypadkiem reputacja marki nie jest wystawiana na szwank przez podmioty oferujące Twoje usługi.