Sklep internetowy – na jakich obszarach skupić się w SEO?

SEO sklepów internetowych różni się znacząco od pozycjonowania standardowych firm. W jaki sposób można napisać zoptymalizowane tytuły i opisy meta dla setek czy tysięcy produktów? Jak zrobić badanie słów kluczowych dla milionów różnych kombinacji pod które można pozycjonować produkty? Nic dziwnego, że tradycyjne taktyki SEO w przypadku sklepów internetowych po prostu nie działają.

Jak zatem wziąć się za pozycjonowanie sklepów internetowych? Postaram się rozjaśnić nieco tę kwestię w poniższym artykule.

Indeksacja stron

W przypadku sklepów internetowych mających kilka tysięcy unikalnych URL-ów nie jest to duży problem. Gorzej, jeśli sklep oferuje naprawdę dużo produktów i liczba unikalnych podstron liczona jest w setkach tysięcy czy milionach. Choćbyś nie wiem jak dobrze zoptymalizował stronę, boty crawlujące Google i innych wyszukiwarek po prostu nie dadzą rady jej dobrze zindeksować, przez co widoczność wielu produktów w wyszukiwarkach będzie po prostu zerowa.

Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, jest pozbycie się błędów 5xx wszelkiego rodzaju. To one zazwyczaj powstrzymują boty prze indeksacją całej zawartości strony. Samo Google wystosowało komunikat radzący usunąć takie błędy. Duża ich liczba może świadczyć o słabej kondycji strony, co wpłynie negatywnie na jej pozycję w rankingach. Wszelkie dane na ten temat można sprawdzić w Google Search Console. W kolejnym kroku należy pozbyć się podstron kierujących do strony 404, które zazwyczaj są pozostałościami po usuniętych produktach ciągle dostępnych w mapie strony.

Nawigacja po menu głównym

Chociaż nawigacja po menu głównym jest ważna również w przypadku SEO dla tradycyjnych stron, w sklepach internetowych przeniesiona jest na wyższy poziom. To właśnie strony znajdujące się w menu głównym będą najlepiej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania, szczególnie jeśli to menu pojawi się na tysiącach podstron.

Jednym ze sposobów na optymalizację menu głównego jest rozwinięcie głównych kategorii na podkategorie. W ten sposób pozycjonujesz więcej słów kluczowych za jednym zamachem. Żeby uniknąć niepotrzebnego bałaganu w menu, najlepiej rozwiązać tę kwestię w taki sposób, że podkategorie pojawiają się dopiero po najechaniu na odpowiednią kategorię. Sprawdź jak to jest rozwiązane w dużych sklepach internetowych, na przykład na Amazonie.

Opisy kategorii

Wiele osób prowadzących sklepy internetowe nie zwraca uwagi na podstrony kategorii. Dają tam jedynie linki do produktów. Co w takim razie ma pozycjonować Google?

Warto dodać z 2-3 akapity na każdej podstronie kategorii. Należy tam opisać co znajdziesz w danym dziale, opis powinien zawierać słowa kluczowe. W ten sposób zapewnisz sobie dobre pozycjonowanie podstron, do których dostęp jest możliwy właściwie z każdego miejsca na stronie. Nie ma znaczeni czy ten content będzie na górze czy na dole strony.

Nie ma znaczenia, że dla większości klientów taki opis nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Chodzi po prostu o tani i mało czasochłonny sposób na mocniejsze pozycjonowanie strony.

Struktura URL

Jeśli chodzi o strukturę URL-i, najlepszą taktyką jest tworzenie ich tak, by każdy produkt znajdował się możliwie najbliżej źródłowej domeny. Choć na pierwszy rzut oka dobrym pomysłem wydaje się uporządkowany zbiór adresów w poniższy sposób: www.sklep.pl/produkty/kategoria/podkategoria/producent/produkt, to taki system źle wpływa na pozycjonowanie. Osoby patrzące na linki szukają zazwyczaj w ich nazwy produktu, a powyższy link zostanie prawdopodobnie ucięty w połowie. Dlatego warto robić jak najkrótszą ścieżkę linków, żeby w wyszukiwarce nie zostały wycięte. Dodatkowo, struktura krótkich linków pozwala na łatwiejsze zrozumienie struktury strony przez wyszukiwarki.

Tags: , ,