Sklep internetowy Magento

to rozwiązanie dla najbardziej wymagających sprzedawców. Chcących mieć dostęp do zaawansowanych narzędzi obsługi klienta, integracji z systemami magazynowymi, kasowymi, z systemami dostawców i odbiorców masowych i złożonych analiz oraz statystyk. Magento to bardzo rozbudowany skrypt, który pozwala zbudować dowolny sklep.

Sklep Zen Cart

Magento jest skryptem o modułowej konstrukcji. Co oznacza, że w zainstalowanej wersji nie będzie zbędnych elementów, które mogłyby niepotrzebnie obciążać serwer. To bardzo ważne, ponieważ sam silnik jest dość rozbudowany, aby obsługiwać sklepy oferujące dziesiątki tysięcy produktów. Korzystając z zewnętrznych modułów, można dowolnie kształtować funkcjonowanie sklepu i poszerzać jego funkcjonalność. W podstawowej wersji system pozwala obsługiwać własny magazyn produktów fizycznych, produkty wirtualne i sprzedaż w systemie dropshippingu.
Sklepy pracujące na oprogramowaniu Magento wyróżniają się możliwościami konfiguracji zarówno zaplecza administracyjnego, jak i frontu. Dzięki czemu łatwo jest wyróżnić się i od strony wizualnej, i technicznej. Wdrożenie systemu wymaga wprawdzie nauki jego zaplecza, jednak to świetnie zainwestowany czas, ponieważ sklepy na Magento rosną razem z firmą. Pełna skalowalność rozwiązań i brak konieczności regularnego dobudowywania całych złożonych modułów sprawiają, że utrzymanie raz uruchomionego sklepu nie generuje dużych kosztów.

Sklepy pracujące na oprogramowaniu Magento wyróżniają się możliwościami konfiguracji. Zarówno zaplecza administracyjnego, jak i frontu, dzięki czemu łatwo jest wyróżnić się i od strony wizualnej, i technicznej. Wdrożenie systemu wymaga wprawdzie nauki jego zaplecza, jednak to świetnie zainwestowany czas, ponieważ sklepy na Magento rosną razem z firmą. Pełna skalowalność rozwiązań i brak konieczności regularnego dobudowywania całych złożonych modułów sprawiają, że utrzymanie raz uruchomionego sklepu nie generuje dużych kosztów.

Magento jest skryptem stworzonym specjalnie z myślą o sklepach. Nie jest nakładką na inny system ani zestawem pluginów, które zamieniają CMS w oprogramowanie sklepowe. Cały silnik został skonstruowany w taki sposób, aby z maksymalną wydajnością obsługiwać koszyki klientów. Wyposażono go też w funkcje promocji, blogów i newsletterów. Jeśli o jakiejś funkcji nie pomyśleli twórcy podstawowego pakietu, to bez większych problemów można dodać pożądaną opcję. Dzięki wolnym lub komercyjnym wtyczkom i szablonom. W ten sposób można Magento wykorzystać zarówno do obsługi sklepu z kilkoma produktami gotowymi, tysiącami i dziesiątkami tysięcy produktów, jak i jako platformę zamówień usług i produktów indywidualnych.

Wdrożenie Magento jest sporym wyzwaniem technicznym. Od zaplanowania funkcjonalności, po dobór odpowiednich narzędzi. Ich konfigurację i dostosowanie do współpracy z konkretnym serwerem może minąć nawet kilka tygodni. Jeśli jednak zadanie to będą wykonywali profesjonaliści, to nie będzie to czas stracony. Magento wprawdzie pozwala na wprowadzanie poprawek „w locie” bez przedłużających się przerw serwisowych. Ze względu na złożoność oprogramowania raczej należy tego unikać.

Każdy projekt sklepu opartego na Magento można zrealizować na kilka sposobów, które jednak nie są równie korzystne. Dopiero specjaliści znający ten skrypt są w stanie doradzić, jaki wariant będzie najkorzystniejszy, który zajmie najmniej czasu, będzie kosztował najmniej albo w przyszłości będzie wymagał najmniejszego nakładu pracy wraz ze wzrostem sklepu. Warto więc porzucić pozorne oszczędności związane z samodzielną konfiguracją i wybiec myślami w przyszłość oraz zlecić wdrożenie profesjonalistom.