Aby osiągnąć sukces w e-commerce, platforma sklepu internetowego powinna być solidnie zbudowana i przede wszystkim funkcjonalna. Najlepiej, aby serwis był wygodny dla użytkownika, a jednocześnie dopasowany do wymagań, jakie stawia obecnie wyszukiwarka Google. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy swój sklep postawić w katalogu, czy w subdomenie. Poniżej można znaleźć cenne informacje na ten temat, które z pewnością rozwieją wątpliwości osób, którym zależy przede wszystkim na solidnym pozycjonowaniu sklepu online.
Subdomena a kwestia pozycjonowania sklepu
Wyszukiwarka traktuje subdomeny jako osobne strony internetowe. Jest to więc doskonałe rozwiązanie, kiedy właściciel chce wyróżnić firmową stronę od witryny sklepowej lub w sytuacji, kiedy tematyka sklepu online i strony głównej firmy jest różna. Bywa też, że właściciel sklepu chce postawić na innowacyjną kampanię marketingową i zależy mu na tym, aby jego sklep był oddzielnym tworem, całkowicie niezależnym od strony firmy.
Specjaliści podkreślają, że rozwiązanie to ma swoje mocne i słabe strony. Na początek wykażemy najważniejsze minusy takiej opcji:
- Konieczna jest optymalizacja zarówno strony głównej, jak i platformy sprzedażowej, co wiąże się z większym nakładem pracy i często większymi nakładami finansowymi. Specjalista od SEO musi bowiem optymalizować dwa odrębne twory.
- Dwa różne adresy URL mogą sprawić, że część użytkowników będzie zagubiona w serwisie i zrezygnuje z korzystania usług sklepu. W szczególności dotyczy to osób, które okazjonalnie korzystają z Internetu i nie mają zbytniego doświadczenia. Takie osoby mogą się po prostu przestraszyć.
- Wyszukiwarka Google docenia przede wszystkim witryny dynamiczne, które stale się rozbudowują i rozwijają. Pomimo powstawania kolejnych podstron w sklepie i katalogów, strona główna firmy pozostanie statyczna i nie będzie to miało wpływu na jej pozycjonowanie. Ogromny sukces sklepu nie będzie w stanie wpłynąć na to, na jakiej pozycji znajdzie się strona główna firmy.
- Linki i słowa kluczowe umieszczane na stronie głównej nie wpłyną na pozycjonowanie sklepu i na odwrót. Specjaliści podkreślają więc, że jest to podwójna praca.
Oczywiście, sklep postawiony na subdomenie ma też swoje plusy. Na obie witryny można prowadzić osobne kampanie remarketingowe, a błędy popełniane w strategii link buildingu nie wpływają na samą stronę główną firmy. Może być to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na całkiem odrębnym bycie, niezależnym od strony firmowej.
Sklep w katalogu a SEO
Jeżeli firmowa strona jest zgodna pod względem tematyki ze sklepem, warto postawić go właśnie w katalogu. Dzieje się tak najczęściej i to na stronie głównej można znaleźć odnośnik do sklepu. Dzięki dodawaniu kolejnych podstron z produktami w sklepie, zwiększy się cała witryna. Rozbudowując swój sklep mądrze i systematycznie mamy więc wpływ na to, jak Google postrzega stronę główną firmy i może ona zyskać w rankingach. Ważne jest, aby treści były świeże i zawsze oryginalne, a każdy katalog systematycznie udoskonalany.
Trzeba jednak pamiętać, że błędy popełniane w linkowaniu na podstronach sklepu będą miały negatywny wpływ na pozycję całej domeny. Google postrzega bowiem stronę główną i wszystkie podstrony jako jeden organizm. Zbiorowa odpowiedzialność sprawia, że cierpi na tym każda z podstron, jak i strona główna. Jeśli webmaster popełni błąd nawet w jednym z katalogów, może mieć to skutki dla całej strony firmowej i sklepu. Jeżeli z jakiegoś powodu Google postanowi ukarać właściciela witryny, odbije się to czkawką dla całego serwisu i może przynieść spore straty, jeśli sklep nie będzie działał normalnie.
Warto więc przygotować kompleksową strategię SEO dla całej strony i skutecznie budować jej sukces, optymalizując wszystkie parametry. Każde odwiedziny na jednej z podstron sklepu traktowane są przez Google jako niewielki plusik i mają relatywny wpływ na to, na jakiej pozycji strona główna będzie pojawiała się w wynikach wyszukiwania. Dzięki prężnie działającemu sklepowi internetowemu, firmowa witryna również może odnieść spory sukces.
Jaka jest opinia Google w tej kwestii?
Eksperci giganta niejednokrotnie wypowiadali się już w tej materii. Ich zdaniem nie ma znaczenia gdzie postawiony jest sklep i czy będzie na subdomenie, czy na katalogu. Okazuje się, że Google posiada narzędzia, dzięki którym jest w stanie rozpoznać, kiedy katalog lub subdomena traktowana jest jako osobny twór, a kiedy ma być częścią strony głównej firmy.
Osoby zajmujące się na co dzień pozycjonowaniem stron sklepów internetowych doradzają jednak, aby zakładać swoje sklepy w ramach katalogów, a nie na subdomenach. To rozwiązanie jest praktyczne jedynie wtedy, kiedy zawartość produktowa sklepu faktycznie w znaczący sposób odbiega od treści zamieszczanych na stronie. Poza tym, w ramach strony głównej bardzo często zamieszczane są ciekawe informacje, aktualności, czy teksty poradnikowe, dzięki którym sklep również plusuje, a jego właściciel może zyskać miano eksperta w danej dziedzinie. Jeżeli jest więc taka możliwość, najlepiej zdecydować się na takie rozwiązanie decydując się na stworzenie sklepu.