Sklep internetowy Open Cart

to przemyślane oprogramowanie dla sklepów internetowych. Ma otwarty kod, więc daje możliwość łatwego zoptymalizowania działania i stosunkowo szybkiego zintegrowania niemal dowolnych wtyczek. Wprawdzie nie zyskał takiej popularności jak Magento, ale ma swoich zwolenników i w wielu sytuacjach może być skryptem pierwszego wyboru.

Sklep Zen CartWolny skrypt Open Cart w świecie sklepów internetowych wyróżnia się przede wszystkim lekkością i niewielkim apetytem na zasoby sprzętowe, co w praktyce oznacza, że świetnie sprawdza się w małych sklepach i dla firm, które nie mogą sobie pozwolić na duże inwestycje na początku działalności. Jest to jednak oprogramowanie, które można później dość łatwo rozbudować, jeśli pojawi się taka potrzeba. W wielu przypadkach wybór Open Cart jest podyktowany przewidywanymi oszczędnościami. Zalety tego systemu wcale się na niskich kosztach nie kończą.

W porównaniu z innymi systemami Open Cart może nie wyglądać imponująco. Co prawda można pokusić się o napisanie własnego szablonu graficznego. Prawda jest taka, że wyglądem raczej nie pokona popularniejszych rozwiązań. W prostocie tkwi jednak poważny atut: sklepy zbudowane na tym skrypcie mają lepszą wydajność i są często bardziej intuicyjne niż skomplikowane platformy. Między innymi dlatego na Open Cart stawiają często administratorzy dużych hurtowni internetowych i mniejszych sklepów specjalistycznych. Gdzie towar nie wymaga tak lśniącej oprawy, tylko raczej prawidłowego, technicznego opisu.

Względna prostota Open Cart znacząco ułatwia też zarządzanie sklepem. Nauka panelu administracyjnego nie wymaga wiele czasu, a wszystkie pozycje są intuicyjnie zrozumiałe. Dzięki temu łatwo jest wprowadzać nowe produkty, usuwać już istniejące, pracować na bazie klientów, tworzyć promocje, organizować akcje czasowe czy na przykład świadczyć usługi wsparcia zakupowego dla klientów, którzy sami nie radzą sobie z wyborem odpowiednich produktów. Bieżące wersje Open Cart bez najmniejszych problemów wspierają sprzedaż produktów wirtualnych. Dzięki rozmaitym wtyczkom można łatwo zarządzać metodami płatności, wysyłki czy zamówień masowych.

Open Cart jest zdecydowanie jednym z prostszych systemów. Nie ma do niego niektórych wtyczek znanych z innych skryptów. Natomiast wszystkie te, które zapewniają bieżącą obsługę i dodatkowe zaawansowane funkcje można łatwo doinstalować. W razie braku wtyczek, napisanie ich od podstaw też jest względnie proste. Zatem Open Cart wcale nie musi być mniej dostępny od innych systemów. Jak zwykle w takim przypadku wszystko zależy od jakości usług wdrożeniowych.

Jeśli tylko sklep jest zaprojektowany zgodnie z zasadami użyteczności, jego oprogramowanie jest dopasowane do możliwości serwera, a wstępna konfiguracja zostanie przeprowadzona we właściwy sposób, to poza wyglądem jedyne, co pozwoli przypuszczać, że sprzedaż jest obsługiwana przez ten skrypt, to znacznie większa wydajność na stosunkowo słabym serwerze.