Sklep na skrypcie Shoper – wady i zalety

To, w jaki sposób postawiony zostanie sklep online może przyczynić się do jego sukcesu. Wybór odpowiedniego oprogramowania jest jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć. Wielu użytkowników decyduje się na postawienie swojego sklepu internetowego na platformie Shoper, która stale zyskuje na popularności. Strony sklepów, które dzięki niej powstają Google ocenia naprawdę wysoko. Ten chętnie wybierany CMS ma jednak również swoich przeciwników. Dla kogo będzie to optymalne rozwiązanie?

5

Pięć zróżnicowanych pakietów platformy Shoper

Platforma zadebiutowała w branży e-commerce w 2005 roku i od tej pory miała okazję stać się laureatem wielu konkursów i wyróżnień. Istnieje możliwość założenia sklepu online przy wykorzystaniu jednego z pięciu oferowanych przez CMS pakietów:

  • srebrnego,
  • złotego,
  • platynowego,
  • diamentowanego,
  • licencji samodzielnej.

Z punktu widzenia SEO pierwsze cztery pakiety dają użytkownikowi praktycznie takie same możliwości. Sklep internetowy na licencji samodzielnej jest jednak wyjątkiem, ponieważ tutaj użytkownik ma możliwość wglądu i edytowania kodu źródłowego. Takie rozwiązanie umożliwia wyeliminowanie wszystkich ograniczeń, jakie posiada skrypt. Pomimo takiej możliwości, większość klientów decyduje się na jedno z czterech podstawowych rozwiązań.

Utrudnienia w pozycjonowaniu sklepu postawionego na Shoper

Przeciwnicy tego popularnego CMS-a wskazują najczęściej na minusy utrudniające pozycjonowanie sklepu:

  • Największym z nich jest oczywiście brak dostępu do kodu źródłowego. Nie ma więc możliwości edytowania logiki skryptu. Często pojawiają się więc problemy podczas wdrażania zaleceń specjalisty od SEO, które proponowane są w zaleceniach optymalizacyjnych strony. Wiele osób wskazuje na brak możliwości przystosowania podstron „Nowości” i „Promocje” i ustawiania nagłówków indywidualnych h1 bez zmiany adresu URL i linkowania.
  • Dla wielu klientów problemem jest również brak dostępu do pliku thaccess. Nie ma bowiem wstawiania przekierowań, co jest sporym utrudnieniem.
  • Niektóre zadania optymalizacji strony nie są w ogóle dostępne z panelu użytkownika – wspomniana zmiana nagłówków h1, ustawianie adresów kanonicznych, ustawienie numeracji podstron lub paginacji bez strony nr 1.

Ułatwienia dla ekspertów od SEO, jakie gwarantuje platforma

Poza problemami z optymalizacją strony pod kątem jej pozycjonowania, platforma oferuje również rozwiązania, które są w sposób pozytywny oceniane przez jej użytkowników:

  • Dla każdego produktu, jak i kategorii istnieje możliwość ustawiania podstawowych danych.
  • Title oraz description można ustawiać według schematu.
  • Użytkownik ma dostęp do plików widoków. Możliwe jest więc rozwiązanie wielu problemów z optymalizacją strony sklepu pod SEO, o których wspomniano wcześniej. Wiele osób ocenia jednak negatywnie to rozwiązanie, ponieważ nie są to funkcje intuicyjne, z którymi poradzi sobie osoba nie posiadająca przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu obsługi szablonów, które oparte są na CSS, HTML oraz SMARTY.
  • Podczas zmiany adresów URL dla podstron sklepu, skrypt dba o to, aby dodawane były tagi kanoniczne. Nie jest to idealne rozwiązanie (znacznie lepsza byłaby strona z kodem błędu 301), jednak Google dość dobrze interpretuje takie działanie.
  • Istnieje możliwość wybrania i przekierowania ruchu na stronie na jeden adres sklepu (na przykład przekierowanie z http na https lub z www na stronę bez www).
  • Plusem jest z pewnością łatwa integracja skryptów Tag Manager, Google Analytics i integracji z Mapami Google oraz Google Search Control. Można to zrobić bezpośrednio w plikach widoków albo w zakładce Integracje.
  • Dobre wsparcie techniczne w języku polskim często podkreślane jest przez zadowolonych klientów tej platformy.

Atutem platformy jest niewątpliwie jej korzystna cena. Poza tym, firma umożliwia skorzystanie z okresu próbnego, który trwa 14 dni. Jest to dobre rozwiązanie, na które warto się zdecydować, aby przetestować oprogramowanie. Shoper przystosowany jest do urządzeń mobilnych, co jest dla wielu osób istotną kwestią, ponieważ klienci coraz chętniej decydują się na zakupy online na swoim telefonie.

Shoper i doświadczony programista

Istnieje możliwość wprowadzenia wszelkich zaleceń optymalizacyjnych dla sklepu na platformie. Konieczne jest jednak doświadczenie w pracy programisty na tym CMS-ie, który nie należy do najłatwiejszych. Nie jest on bowiem intuicyjny, a panel użytkownika w czterech podstawowych wersjach jest dość mocno ograniczony.

Oczywiście, platforma Shoper daje możliwość zbudowania sklepu internetowego, który będzie pozytywnie oceniany przez roboty Google i znajdzie się wysoko na listach wyszukiwarki. Pod względem poprawnej optymalizacji strony sklepu nie jest to jednak narzędzie proste, ani oczywiste. Konieczna jest do tego przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu programowania oraz pozycjonowania stron. Eksperci uważają też, że Shoper najlepiej sprawdzi się w przypadku małych i średnich sklepów online, a nie polecają go dla tych większych i bardziej rozbudowanych.