Czym są linki wewnętrzne pewnie już wiesz. Jeśli nie, to szybko przypomnę: są to odnośniki znajdujące się na stornie internetowej, które prowadzą do innych podstron na tej samej witrynie. Dzięki temu użytkownikom łatwo nawigować pomiędzy poszczególnymi sekcjami Twojej strony.
Różnica między wewnętrznymi a zewnętrznymi linkami nie polega tylko na źródle do którego linkujesz. Ma ona olbrzymie znaczenie w SEO. Dawniej algorytmy wyszukiwarek ignorowały linki wewnętrzne i przypisywały wartość jedynie tym zewnętrznym. W dzisiejszych czasach odpowiednia struktura linkowania wewnętrznego również może wpłynąć na rankingi, więc nie można ignorować tej kwestii. Dodatkowo dobre linkowanie wewnętrzne ma olbrzymi wpływ na wygodę nawigowania po Twojej stronie.
Linkowanie wewnętrzne a wpływ na SEO
Istnieje wiele dowodów na wpływ linkowania wewnętrznego na pozycję w rankingach wyszukiwania. Poniżej opiszę kilka najważniejszych kwestii:
Istotność strony linkowanej. To najważniejsza kwestia dla SEO. Ogólnie chodzi o to, że jeśli dana podstrona na Twojej witrynie ma wiele linków kierujących do niej, algorytmy wyszukiwarek automatycznie nadają jej większą rangę, przez co częściej będzie się pojawiać w wynikach wyszukiwania.
Istotność linków. Nie ma sensu linkować z jednego artykułu do innego, jeśli są na zupełnie inny temat. Google potrafi rozpoznać brak istotności i obniża istotność takich powiązań.
Typ linku również ma znaczenie. Oczywiście, rekomenduję trzymanie linków w postaci HTML, a nie bawić się w jakieś bardziej skomplikowane opcje z JavaScript. Nawet jeśli Google potrafi je śledzić, wygląda na to, że nie są traktowane z taką samą ranga co normalne linki. Ważniejsze są również linki w postaci tekstowej, a nie obrazkowej, choć nie ma to aż tak dużego znaczenia. Jeśli już robisz linki w obrazkach, pamiętaj o alternatywnym tekście, działa tak samo jak w przypadku tekstów opisujących standardowe linki.
Brak linków utrudnia skanowanie strony. Brak wewnętrznych linków lub ich niedobór może szkodliwie wpłynąć na szybkość i jakość skanowania jej przez algorytmy szukające. Każdemu się zdarzy, że do jakiejś podstrony nie da się dotrzeć w żaden sposób bez znajomości dokładnego linku, takie błędy należy wyłapywać i czym prędzej naprawiać.
Linkowanie wewnętrzne kontra zewnętrzne
Linki zewnętrzne mają większy wpływ na ranking. Nikogo to nie zaskakuje. Zewnętrzne linki są czymś w rodzaju głosu od niezależnej osoby mówiącej, że treść na Twojej stronie jest godna uwagi. W przypadku linkowania wewnętrznego to jak głosowanie na samego siebie, więc wyszukiwarki nie traktują tego w ten sam sposób.
Anchor text ważniejszy przy linkach zewnętrznych. Pozycjonowanie fraz w linkach wewnętrznych za pomocą tekstu anchor nie jest złym pomysłem, jednak nie można robić tego w sposób manipulacyjny, bo otrzymasz karę w rankingach. Linki z tekstem anchor nie mogą wyglądać na spam czy oszustwo. Z kolei w przypadku linków zewnętrznych anchor text jest bardzo ważnym czynnikiem dla Google mówiącym o tematyce Twojej strony. Tutaj już łatwiej pozycjonować określone frazy.
Strony z większą liczbą linków mają mniejszą siłę. Kwestia ta bardziej odnosi się do linków zewnętrznych. Wewnętrzne linkowanie jest wolne od tego problemu. Jeśli uzyskasz link zewnętrzny na stronie, która co chwilę linkuje do różnych źródeł, nawet mimo pozycji strony nie wpłynie to znacząco na Twoją pozycję w rankingu. Gdy dana witryna linkuje do wielu innych stron, wartość każdego z nich jest mniejsza niż w przypadku strony z odnośnikami do jedynie kilku innych.