Zajmij się złymi backlinkami!

Każdy mógł kiedyś popełnić błąd i zatrudnić jakiegoś specjalistę SEO spod ciemnej gwiazdy, który kupił mnóstwo złych backlinków dla strony, przez co mocno straciła w rankingach. W poniższym artykule wyjdziemy poza optymalizację na stronie i postaramy się wyjaśnić nieco więcej na temat wpływu złych linków zewnętrznych na Twoją stronę oraz sposobów na naprawienie tej sytuacji.

Chociaż kupowanie złych backlinków może dać Ci jakiś zysk na krótki okres, w dłuższym terminie na pewno na tym stracisz, w końcu ryzykujesz otrzymanie kary przez Google i jego algorytmy szukające. Nienaturalne linki mogą wskazywać, że Twoja strona nie ma odpowiedniej jakości albo wystarczająco interesującego contentu aby zdobyć linki zewnętrzne bez uciekania się do oszustwa.

Jak znaleźć złe linki zewnętrzne

Główna różnicą między dobrym z złym backlinkiem leży w jakości strony na której się znajdują. Czasem bardzo łatwo zlokalizować złe linki, czasem musisz sprawdzić linkującą stronę nieco bardziej dogłębnie by sprawdzić czy może mieć negatywny wpływ na Twoją stronę.

Linki ze stron istniejących wyłącznie do tworzenia bazy linków pod SEO

Jeśli na stronie znajduje się mnóstwo artykułów które nie mają ze sobą związku, istnieje szansa, że ta strona powstała wyłącznie w celu linkowania do innych witryn. Jeśli jest ona ustawiona na WordPressie, najprawdopodobniej korzysta z najbardziej podstawowych skórek. Najczęściej nikt nie linkuje do takiej strony lub jest ona częścią sieci linkującej do siebie nawzajem.

Linki z komentarzy na innych stronach

Spamerzy są wszędzie, szczególnie chętnie obrali sobie sekcje komentarzy na stronach. Są one najczęściej zamieszczane przez boty, które pochwalą treść twojego artykułu, a przy okazji zamieszczą linka do swojej strony internetowej.

Linki ze zbyt optymalizowanym tekstem anchor

Anchor to tekst, pod którym kryje się odnośnik do strony. W większości przypadków jest to po prostu nazwa strony, czasem nawet nie korzysta się z tego i używa się czystych URL-ów. Jeśli jakaś strona linkuje do Ciebie wiele razy, do tego korzysta z dokładnie brzmiących słów kluczowych, boty Google uznają to za podejrzane.

Linki w słabej jakości contencie czy duplikatach

Często strony powstające pod zamieszczanie linków zewnętrznych zamieszczają kradziony content albo taki, który nie ma większego sensu, jest tylko zwykłym laniem wody. Niektóre firmy posunęły się nawet do tego, by tworzyć strony o podobnej tematyce, dzięki czemu na pierwszy rzut oka mogą one wydawać się w porządku.

Linki z Rosji czy Chin, podczas gdy działalność prowadzisz w Polsce

Największe siatki spamerskie pochodzą z Rosji i Chin. Jeśli prowadzisz działalność wyłącznie w Polsce i nie masz rosyjskiej czy chińskiej wersji językowej, duża liczba linków zewnętrznych z tych krajów może z pewnością zaszkodzić rankingom wyszukiwania Twojej strony.

Jak pozbyć się bazy złych linków

Niestety, nie da się w prosty sposób wyłączyć czy usunąć linki, które znajdują się poza Twoją stroną. Jeśli chcesz się ich pozbyć, możesz skorzystać z jednego z poniższych sposobów:

Skontaktuj się z właścicielem linkującej strony i poproś o usunięcie linka. Najprostsza metoda, wystarczy uprzejmy mail do webmastera, a prawdopodobnie usunie link kierujący do Ciebie. Czasem jednak zdarzają się oszuści, którzy będą żądać opłaty za usunięcie szkodliwych linków.

Sprawdź do których podstron kierują linki i wyłącz je. Nieco drastyczny sposób, ale na pewno skuteczny. Przenieś zawartość podstrony pod nowy URL, a w starej lokalizacji pozostaw komunikat 404.

Możesz wyłączyć pozycjonowanie danych podstron. Jeśli przekażesz Google, że nie chcesz pozycjonowania danej strony, linki do niej prowadzące nie będą już Ci szkodzić. Dzięki temu nie musisz kontaktować się z webmasterami stron linkujących do Ciebie.

Są również bardziej drastyczne środki. Jeśli cała strona była pozycjonowana przez backlinki złej jakości, czasem nie ma innego wyjścia niż zamknąć domenę i przenieść działalność pod nowy adres.

Tags: ,